Foto

Analogais foto

Man te nesen mēģināja piesiet bumbas par to, ka es itkā esot vienmēr bijis pret analogo fotogrāfiju. Pē kādi meli. Nāksies paskaidrot.
Es esmu praktisks cilvēks. Nenoliedzami digitālie fotoaparāti mūsdienās maksā tikai pavisam nedaudz vairāk par analogajiem, turklāt bildītes tiek iegūtas uzreiz, nekādas filmiņas nav jāpērk, un fotogrāfijas var ražot tādos apmēros kādi analogās foto ziedu laikos pat prātā nevarēja ienākt. Digitāli tas ir lēti, ātri, vienkārši un pieejami. Turklāt atkarībā no autora, aparāta un situācijas – arī ļoti kvalitatīvi. Atliek vien pastaigāt pa lielajiem, nopietnajiem foto portāliem un paskatīties ko tik ar digitālu aparātu nevar sataisīt.

Bet.

Nenoliedzami analogajā fotografijā ir tāds šarms, kuru ar digitālo fotogrāfiju nepanāksi, jo tas rodas tieši tur kur analogajai foto ir “trūkumi”. Pirms pogas nospiešanas ilgāk padomāsi par kompozīciju, par to vai vispār aina ir kadra vērta. Pēc tam gaidīsi vairākas dienas, pat nedēļas, pirms tiešām savu bildi ieraudzīsi. Nav jau brīnums, ka daudziem šķiet ka ar analogajiem aparātiem tiek radītas ekskluzīvi kvalitatīvākas bildes. Patiesībā jau liels nopelns ir tieši minētajai uzmanīgajai pieejai, kā arī tam, ka ar analogo foto visticamāk ņemties sāks tikai entuziasts, nevis randoms tīnis tusiņā. Es runāju par mūsdienām, protams, kur tīnim vieglāk bildēt ar telefonu.

Mūsdienās analogais foto iespējams ir tāds kā evolūcijas solis. Solis kuru izvēlas “pēc” tam kas iepaticies fotografēt vienkāršajos veidos, nevis kā agrāk – kur digitālā fotogrāfija nāca pēc analogās. Jā – gluži kā tas, ka ir cilvēki, kuri izvēlas automašīnas labot paši, savā garāžā, neskatoties uz to ka tas ir ķēpīgāk, ilgāk un iespējams pat dārgāk, arī līdz analogajai foto ir jānonāk. Šeit vajadzīgs entuziasms.

Es pats vēl nezinu vai esmu tāda veida entuziasts vai nē. Manā jaunajā Nikon F3 (cik nu jauns, ražots astoņdesmitajos drošvien) izfotografēti tikai ap 20 kadriem, un rezultātus vēl neesmu redzējis. Process jau man patīk, bet ņemot vērā, ka jaunas aizraušanās man reizēm ātri apnīk, es vēl nezinu cik ilgi šī eksperimentēšana ies. Ta jau manīs pēc pirmās filmiņas attīstīšanas.

10 Comments on “Analogais foto

  1. Objektīvs virsū ir 50mm f1.8D, filma iekšā ir Kodak Tri-X 400. Es gan, nespējot pirmos rezultātus sagaidīt, sācis esmu fočēt visu kas pagadās 🙂

  2. Salīdzinājums ar auto labošanu ir viens no trāpīgākajiem kādu nācies dzirdēt šajā film vs. digital sakarā.
    Ko tur daudz – šeit zem katra vārda var parakstīties.

    Pats kāreiz aizlaižu Zenītu pensijā, iegādājoties EOS 3000.

  3. Ja runa iet par mūsdienīgu auto, tad salīdzinājums ir garām, jo mūsdienās tik daudz elektronikas mašīnās sagrūsts, ka pats īpaši nesalabosi. Tas tā, piekasoties 😀
    Bet vispār jā, kaut kas līdzīgs varētu būt 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.