Idejas

Senču meklējumos

Pirms neilga laika manai sievai uzrakstīja kāda nezināma meitene, kura izrādījās ir sievas attāla radiniece, kas bija izpētījusi visu ģimenes ģenealoģiju un sastādījusi tādu kā dzimtas vēsturi ar dažādiem notikumiem, atzariem un tamlīdzīgi. Aizdomājos, ka savu zināmo ģimeni esmu ievadījis Geni.com ģimenes kokā, taču īpaši tālāk par dzīvu cilvēku atmiņām racies nebiju.

Tas mani iedvesmoja tikt tālāk. Taču kur sākt? Kur meklēt? Biju dzirdējis, ka par maksu iespējams pasūtīt kaut kādus dzimtas koku pārskatus Valsts Arhīvā, taču sākumā gribēju pats aizrakties cik vien tālu iespējams.

Ar tēva senčiem problēmu nebija, jo, kā izrādījās, tie ir bijuši sabiedriski aktīvi cilvēki, kuru uzvārdus bieži var atrast senās avīzēs, kuras atrodamas fantastiski noderīgajā Periodika.lv. Var meklēt gan pie ikdienas notikumiem attiecīgajā novadā, gan vēlāk pie līdzjūtību sludinājumiem nāves gadījumā.

Daži ir emigrējuši, tāpēc tos var atrast attiecīgo valstu imigrācijas arhīvos un daudz attīstīgākajos publiskajos dokumentos, kuri ASV gadījumā ir apkopoti Ancestry.com (maksas, taču var paņemt bezmaksas izmēģinājumu uz 2 nedēļām) vai Austrālijas gadījumā dažādās publiskās datubāzēs (cik saprotu, pie mums Latvijā mūsdienu miršanas apliecības nav brīvi meklējamas internetā).

dunens-richardsJa ir zināms kāda vārds, uzvārds un dzimšanas datums (kuru parasti norāda šādos līdzjūtību sludinājumos), tad var meklēt dzimšanas ierakstu baznīcu grāmatās, kuras ir publicētas LVVA projekta Raduraksti mājaslapā (bezmaksas reģistrācija). Baznīcu grāmatas ir rokrakstā rakstītas, tāpēc nekāda meklēšana šeit nav iespējama, viss notiek pašam atverot attiecīgā gada failu, meklējot mēneša ietvaros, cerībā, ka tā brīža rakstītāja rokraksts būs kaut cik saprotams.

marija-ozols-baumaneDzimšanas ierakstā ir atrodama papildus informācija, kas noder meklējot tālāk – vecāku vārdi un dzimtās mājas. Protams, tikai ar vārdu vien nepietiek, ja nav zināms vecāku dzimšanas gads, nākamo baznīcas grāmatu meklēt ir pārāk grūti, toties var atkal jau meklēt Periodika.lv avīžu arhīvā, vai šis cilvēks nav pieminēts kādā citā sakarā.

maija-dunens-siens

Ja nekādi dzimšanas dati nav zināmi, var meklēt Nekropole.info, kurā apkopotas dažu kapu datubāzes, emigrācijas datubāzes un dažas citas. Tāpat vērts ieskatīties LVVA pasu datubāzē, kurā arī nereti redzams precīzāks dzimšanas un miršanas datums vai tēva vārds, ja zināma tikai daļa no info.

Vēl uzdūros interesantam projektam, kur jebkurš var fotografēt kapu plāksnes un iesniegt publiskā datubāzē http://billiongraves.com – tur atrodami arī ļoti daudz Latvijas kapu.

Un visbeidzot, kad viss no atrastā ir ievadīts Geni.com ģimenes kokā, var pieteikties bezmaksas izmēģinājumam lapā Myheritage.com, kura piedāvā meklēt datus citu savadītajos ģimenes kokos – ja noveicas un kāds ārzemju radinieks jau ir veicis līdzīgu izpēti un ievadījis sev tuvākos, kuru trūkst tavā kokā.

Tā visa rezultātā, tiku līdz šādam interesantam stāstam, par to kā kāds no maniem senčiem ir netieši aizsācis pārmaiņas zemju īpašumtiesībās Latvijā:

Tenis-Peteris-Stasts.jpg

2 Comments on “Senču meklējumos

  1. Feini, ka ir iespēja un, kas arī svarīgi, vēlme pētīt. Interesanti uzrakstīts senais raksts. Nez ko nozīmē māju nosaukums.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.