Science

Time Travel

Ceļošana pagātnē
– Ja ceļošana pagātnē jebkad kļūtu iespējama, mēs būtu jau sen bijuši liecinieki laika ceļotājiem. Vai nu tā nekad netiks izgudrota, vai arī kādu paradoksu dēļ mēs neizjūtam tās sekas.

– Vectēva paradokss. Ja ceļojot pagātnē būtu iespējams izmainīt notikumu gaitu, ceļotājs varētu nogalināt sevi bērnībā, iznīcinot iespēju kļūt par sevi nākotnē un atceļot laikā, ergo notikumu gaitu izmainīt nav/nebūs iespējams. T.i. notikumu izmaiņas brīdis nekad nespētu notikt, ja tas izmainītu notikumus, kas noved līdz laika ceļojumam. Kas būtībā attiecas uz jebkādiem notikumiem ko var mainīt.

Ceļošana nākotnē

– Mēs jau tagad ceļojam nākotnē, ar aptuvenu ātrumu 24 stundas diennaktī.

– Paātrināt šo procesu ir iespējams tikai savai apziņai un organismam, līdz ar to, pieņemot ka kādreiz būs iespēja izdziedēt šodienas slimības un kaites, mēs varam pieņemt ka Volts Disnejs dotajā brīdī ceļo laikā, un momentā pēc savas nāves pamodīsies piemēram 200 gadus vēlāk.


P.S.: izrādās Volts Disnejs patiesībā nav iesaldēts, lai gan iesaldēti ir dažādi citi cilvēki

48 Comments on “Time Travel

 1. Zarošanās teorijas pieļauj ceļošanu pagātnē ar vienkāršu mind-trick, ka tajā brīdī, kad laika ceļotājs ierodas pagātnē, pasaule saškeļas divos paralēlos zaros – pamatzarā laika ceļotāja nav (tā ir mūsu pagātne), bet blakuszarā ir laika ceļotājs. Tādā kontekstā laika ceļotājs nekad nevar atgriezties pamatzarā un ceļošanas brīdī vienkārši pazūd uz visiem laikiem.
  Grandfather paradox izraisīšanas gadījumā ir divi varianti – vai nu paralēlā pasaule pazūd (ar visu ceļotāju), vai arī turpina eksistēt, jo ceļotājs galu galā nav dzimis šājā pasaulē bet gan pamatzarā.

  Teorētiski varētu būt iespējams izveidot ‘time bubble’, kas ļaitu ceļot atpakaļ laikā, novērot notikumus un atgriezties pamatzarā, ja šis time bubble novērstu jebkādu iespēju ceļotājam iespaidot pagātni. Tik pat labi varētu veidot caurumus uz pagātni, lai novērotu notikumus bez pašas ceļošanas.

 2. bet ja nu nozīmīgākie pagātnes notikumi, personāži, sākot ar Jēzu un beidzot ar Lāčplēsi 🙂 kas “savā laikā” ir bijuši pietiekoši ekstraordināri, lai par tiem zinātu arī mēs n gadu vēlāk, arī IR bijuši šie laika ceļotāji? Es tik strikts tai pirmajā punktā nebūtu.

 3. Tādā gadījumā jāpieņem ka laika ceļošana ir ĻOTI strikti ierobežots pasākums ar īpaši apmācītiem un psiholoģiski noturīgiem subjektiem. Neticu ka neviens nebūtu “izpļāpājies” 🙂

 4. Ja nozīmīgie vēstures personāži būtu atceļojuši laikā, tad kāds no viņiem noteikti būtu izmuldējies :)Mans subjektīvais viedoklis – ceļošana laikā nav īpaši reāla, jo nez vai cilvēks var “pāriet” savu piedzimšanas/nomiršanas laiku.

 5. Nepiekrītu Normundam, Aigaram, Papuasam, Zanei un Weasel.Vienīgā reāli iespējamā ceļošana laikā tika parādīta filmā “Next”. Un varbūt vēl “Back to the future”, jo tur vismaz bija Michael J. Fox, lai arī doma viņiem bija stulba.
  Bet ja nopietni – Aigara komentārs bija valīds, tāpat paša N.R. atbildes. Jēzus un Lāčplēsis diez vai būtu klasificējami kā potenciālie time travelers, galvenokārt tāpēc, ka otro Krišjānis Barons izzīda no pirksta, bet arī Jēzus vēsturiskums ir diezgan apšaubāms. Leonardo da Vinči vēl varētu uz šādu statusu pretendēt (un esmu sci-fi lasījis šādu versiju), varbūt ir vēl piemēri.

 6. daļēji tā protams ir, paprasi kautvai einšteinam, bet nu ir atšīrība starp “laiku” un “vēsturi” jo nav noliedzams ka piemēram mana dzimšana notika pirms latvijas neatkarības atdzimšanas, jo tas vienkārši ir fakts. laiks jau ir tikai tāda kā atskaites sistēma, nav svarīgi cik precīza. mēs runājam par ceļojumiem vēsturē, t.i. kautkā transportēšanu pirms zināmiem notikumiem

 7. Vienkārši to ko jūs saucat par paradoksiem, man šķiet, būtu labāk saukt par absurdu un secināt, ka savu vectētiņu nav iespējams nogalināt.

 8. Un kā ar tiem cilvēkiem, kuri ir brīvprātīgi iesaldējušies? Tā būtu uzskatāma par ceļošanu laikā, ja viņus pēc 200 gadiem atsaldēs sveikus un veselus?

 9. Tad jau relatīvi viss sanāk 🙂 Mans vectētiņš iesaldējas, tad viņš pēc 60 gadiem atsaldējas, es esmu nokļuvusi pagātnē un viņu nogalinu, bet pati dzīvoju.

 10. Tas ir apskatīts nākotnes ceļošanas otrajā punktā, pie Volta Disneja (kurš gan laikam tomēr, pretēji populāram uzskatam, nav iesaldēts).

 11. Es tikai domāju to virzienu. Sasaldētie ceļos uz nākotni, bet varētu arī teikt, ka pārējie, tajā brīdi, kad ar atsaldētajiem saskarsies, būs it kā aizceļojuši pagātnē vai es pat nezinu kā to nosaukt, ja var aprunāties ar cilvēku, kuram būtu bijis jānomirst pirms 200 gadiem.

 12. Strīdēties var par daudz ko. bet kamēr tā ir teorētiskā fizika – strīdēties ir muļķīgi bez faktiska pamatojuma. Neesmu fiziķis, pierādījumu nav.
  personīgi uzskatu, ka ceļot laikā ir iespējams.
  Ir zinātniski pierādīts, ka masīvi objekti (tajā skaitā planēta zeme) “velk” sev līdzi laiktelpu. (griežoties ap savu asi, griežoties ap sistēmas centru (parasti viena zvaigzne), (parasti) griežoties ap galaktikas centru un galaktikai kustoties “klasterī” or whatever to vietu nosaukuši kur neviens nav bijis:)

  Tātad: jautājums ir, vai visi šie objekti deformē VIENU un to pašu “laiktelpu” ? respektīvi, ja laiks visiem ir vienāds – vēsture u.c. sūdi ir lineāri. Kā teica viens kaķis “What has been seen, can not be unseen”. via lol cats. http://pix.motivatedphotos.com/2008/6/20/633495987683532308-what-has-been-seen.jpg

  Bet ja laiktelpa katram ir sava, kādā veidā ceļojot laikā, tiek norādītas koordinātes vai jebkāds atskaites punkts, par visiem šiem kustībā esošajiem objektiem ?

  anyway, ejam tālāk. par tiem vectēviem.

  Ceļojot laikā, tu nemaini vietu, no kuras tu ceļo. Izmainot kādu pagātnes faktu veidojas jauna “realitāte”. Paralēla. Un tā no kuras tu nāci turpina savu ceļu balstoties uz fizisko informāciju, kas ir pieejama tajā momentā, un no šīs informācijas veidojas “nākotne”.

  Ja laiktelpa ir mainīga – viss kārtībā, Tu ceļo pagātnē, kur momentāli veidojas alternatīvā laika līnija, kurā, tu nogalini vectēvu. mirst vectēvs nevis Tu un tevis, kā bērna, sajā nākotnē nav, bet esi palicis tāds, kāds atnāci.

  Principā, manuprāt, ja pagātnē kautko izmainot mainītos tagadne – vai mēs to izjustu ? Piemēram, ja netiktu izgudrots kautkas, pie kā esam pieraduši. piemēram šis blogs, dators, ieraksts. Kā tas būtu ? Acu priekšā izkūp gaisā (kā rāda stulbās filmās) ?

  Laiks vispār principā ir jocīga štelle. vispār jau nākotne un pagātne neeksistē (neskaitot mūsu smadzenēs). eksistē tikai tagadne. Laiku izdomāja cilvēks. un tas skaita tikai “vēsturi” jeb atmiņas. To, kas bija nevis to kas būs. Tad sanāk ka šis viss ir pretrunā par to ko rakstīju sākumā – par to, ka ticu. Starpcitu, skatoties uz zvaigzni, kas atrodas miljons gaismas gadu attālumā, mēs redzam miljons gadus vecu pagātni. Zvaigzne iespējams jau sen ir izdegusi vai pārvērtusies par singularitāti. (respektīvi, zvaigzne vairs neeksistē. tās nav.) Bet visus pagātnes procesus vēl varam novērot. Informācija. Vai apsteidzot gaismu (wormhole) un skatoties uz zemi mēs redzēsim pagātni ? Ko tur var izmainīt ?

  oj, gari un haotiski sanāca. varam paturpināt kādā gaļas cepšanas eventā.. radošumam kādu labu alu pamocīt lai domas raisās 🙂

 13. acu priekšā nekas gaisā neizkūp, ja rodas kautkāda paralela realitāte, tad tas laika ceļotājs to nekādi neizjūt, bet uzreiz ieslēdzas tas paradokss, ka viņš pats vairs nevar eksistēt. Tapēc paradoksus sauc par paradoksiem – tie ir fakts, bet neizskaidrojami. Šrēdingera kaķis. Tas cilvēks reizē ir un nav, un nav iespējams paredzēt vienu konkrētu variantu 🙂 Tapēc ka nav tāda neitrāla vērotāja punkta, laiks ir relatīvs, jāzin no kurienes tu skaties.
  Redzēt var, bet vai tu vari mainīt to zvaigzni 🙂 ? Drošvien ne, jo tās vairs nav.

  Es te lasu tādu interesantu fizikas grāmatu un varu pateikt droši, ka fiziķiem nav ne mazākās sajēgas par šo visu, jo visa tā kvantu padarīšana ir tos iedzinusi strupceļā. Beidzas eksperimentu kārtas pierādijumi, beidzas fizika. Vismaz pagaidām.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.