Idejas

LED apgaismojums mājās

Sākumā mums vienkārši bija kvēlspuldzes, tad nāca halogēni, tad ekonomiskās un tagad LED. Daudziem no LED ir bail, un es atzīstu – ne visu gaismu var aizvietot ar LED (lai arī es esmu pacenties to gandrīz visur ieviest), jo reizēm krāsas tonis ir dīvains, bet ja paveicas un nebaidas eksperimentēt, LED ir visai interesants risinājums. Ja visu pērk nevis pie mums, bet gan pasūta Ķīnā, tas pat ir visai ekonomisks pasākums.
Bet ja LED lampiņas/spuldzītes lietderība kā galvenajai gaismai ir duskutabls jautājums (priekšnamā derēs, bet man vannasistabā ir kļuvis tumšāks), tad istabas atsevišķās daļās tās darbojas lieliski. Piemēram man virtuves darba virsmas vakaros izgaismo LED gaismu līnijas. Iepriekš tur bija visai daudz halogena spuldžu, katra patērēja 50W. Šobrīd visu virtuvi izgaismo 9W (viss kopā) gaismas līnija divās pusēs, un gaismas ir daudz daudz vairāk (jo halogēns tomēr zemu novietots, izgaismo tikai vienu zonu).

Kā to izgatavot? Jāiegādājas pati gaisma, konkrēti šāda vai silikonā iestrādāta ūdensdrošas šādas. Vienmēr jāskatās “warm” krāsas gaisma, citādi var trāpīt uz zilgani aukstu slimnīcas gaismu. Tā maksā ap 5Ls par pieciem metriem, taču tas parasti ir par daudz. Foršākais, ka šo līniju var griezt daļās, un viņa turpina darboties kā atsevišķas gaismas. Otrā lieta ko vajag, ir 12V transformators – t.i. ierīce par 1-2Ls, kas ņem 220V elektrību, un dod lampiņām ārā 12V. Galvenais, lai izeja ir pietiekama lampiņu daudzumam. Piemēram, šīm lampiņām vajag 0.4A katram metram. T.i. ja tev ir nogriezti trīs metri, meklē 12V 1.2A transformatoru. Derēs kaut vai vecs telefona lādētājs, ja tam ir līdzīgi parametri. Nogriez tik galu un piesien pie LED lampiņu vadiņiem (ja galīgi nekas cits nesanāk). Nu un protams ja negribi gaismu ieslēgt spraužot adapteri, derētu ieviest slēdzīti. Slēdzīšus pievienot ir gaužām vienkārši, vadiņam pa vidu pievieno un viss.

Kopējās izmaksas ap 7Ls visai virtuvei. Ja tas aizvieto 7 gab halogēnus pa 50W, tad domāju atpelnīsies ātri. Vismaz mūsu virtuvē gaisma visai bieži ir ieslēgta.

Izskatās tas viss šādi:

Viena darba virsma. Citas gaismas istabā nav ieslēgtas.

Otra darba virsma

Kādreiz šeit bija halogēni

Otras gaismiņas. No lejas izskatās pēc ziemassvētku dekora.

Un šādi izskatās skapītī noslēptais adapteris ar slēdzi (slēdzi darbina aukliņa, kas karājas lejā no skapīša)

76 Comments on “LED apgaismojums mājās

  1. kā jau rakstīju, visa virtuve tērē 9W. Viena ekonomiskā spuldze parasti ir padsmit līdz 23W. Pavisam maziņās ko liek lasīšanai pie gultas ir 5W gab, bet ar tādām visu virtuvi nenogaismosi, tāpat būtu vajadzīgas vairākas. Kopumā LED vienmēr tērēs mazāk par jebkuru citu spuldzi.

 1. Tas par virtuves gaismu ļoti noderīgs projekts.Jau kādu laiciņu plānoju tādu ieviest arī savā virtuvē,jo iepriekšējais saimnieks nebija iedomājies, ka varētu savajadzēties normālu apgaismojumu ēst gatavošanas laikā. Pagaidām gan atliku, jo likās ,ka būs traki dārgi (biju iedomājies, ka nebūs forši bez fade efekta ( http://www.instructables.com/id/How-to-fit-LED-kitchen-lights-with-fade-effect/#step1 ) un bezvadu slēdža. (http://dx.com/p/led-single-color-dimmer-w-remote-control-black-dc-12v-152919)

  Kā vispār tur skaitās ar to led strīpu gaismu?Tai oficiāli var regulēt gaismas stiprumu ar dimmeri? Piem., šitādu http://dx.com/p/led-single-color-light-strip-button-controller-black-157147

 2. Vēl viens ieteikums visiem – ja salīdzinat tos ruļļus, jāņem vērā gan LED elementa izmērs (SMD un cipars) kā arī to skaits konkrētajā garumā. Piemēram lētākajiem ir 150 LEDi uz 5m, dārgajiem ir 300 vai pat 600 elementu (jo vairāk, jo spilgtāk).

  1. Un vēl ir tā, ja lenta ir pārāk gara (virs 3m), tad krāsa būs pareiza tajā galā, kur ir transformators. To labi var novērot, ja ir “cool white” tonis, krāsa mainās no baltas uz nedaudz rozā. Tad ir “jābaro” no abām pusēm.

   1. man liekas tas ir draņķīgs produkts, man kā reizi ir 3m, un otrā galā ir 1:1 tāds pats tonis. Lai gan man ir siltā, varbūt tāpēc atšķirība.

  2. Jāni,man ir 10m salikti (2×5) ar vienu mobila telefona transfomātoru, gaisma visā garumā ir vienāda

 3. Vēl par LED runājot – pasūtu no ebay.co.uk pārdevējiem, kam stock ir UK, attiecīgi atnāk 8-15 dienās uz LV. Jā, ir mazliet dārgāk, bet joprojām lētāk nekā Latvijā, un mazliet dārgāk nekā no CN sūtot. Kopš pēdējais sūtījums no Ķīnas nāca 48 dienas, izvairos 🙂
  Pašām lampām jāskatās arī izgaismošanas lenķis – vai ir spot, vai plašā gaismojuma. Spot tomēr koncentrē, un subjektīvi telpu izgaismo labāk. Istabas izgaismošanai neiesaku ņemt mazāk par 5-6W spuldzēm pie nosacījuma, ja spuldzes lampā ir vismaz 2-3.

 4. brīvdienās ka reiz puikam (ar Oliveram) guļamistabā ievilkām RGB LED lenti, 10m. Šī nāca kopā ar pulti. Puiks starā, gaismu maina, uzliek vēl “disko”. Neticami, ka no tām LED nāk pietiekami gaisma pat istabai,

  1. Mans tēvs rakstā minētās LED lentes savilka kvadrāta formā pie virtuves griestiem, un ir pilnīgi pietiekami viņa izmēra virtuvei, lai tas aizvietotu galveno gaismu.

 5. Kā šīm lentēm ir ar dzesēšanu?Jautāju, jo parastajām LED spuldzēm tak nāk diezgan nopietns radiators, lai led nodzesētu.

  Skat., piemēram,

  no ~ 9:25.

  1. Uz tausti nekāda karstuma nav. Lentes ikdienā darbiju jau kādu pusgadu, ja ne vairāk. Tā kā līme joprojām turas, un problēmu nav bijis – domāju uz šīm tā lieta neattiecas.

 6. Kāpēc lentu tu liec sienas pusē, nevis ārmalā? Tam ir kāds īpašs pamatojums? Vai pareizāk nebūtu ārmalā, lai visa lete vienmērīgi tiktu izgaismota visā platumā un arī traukos, kas uz tās novietoti, gaisma iespīdētu iekšā pilnībā?
  P.S. AM furnitūrā ir dabonams kustības slēdzis (IR iespējams). Izskatījās ērti (patestējēt arī tā likās) – gar to novicini roku (~10 cm attālumā) un gaisma ieslēdzas/izslēdzas.

 7. Gribēju tik atgādināt, ka ne jau vati ir galvenais lielums, kas nosaka spuldzes gaismspēju. Lumeni ir galvenais.Pirms pats biju pietiekami rūdīts spuldžu pircējs no ebay (:D) diezgan normāli iegrābos, par dārgu naudu pasūtot it kā salīdzinoši spēcīgas 6w (5gb), bet gaisma ir vienkārši pretīga.

 8. ja ķinieši atsūta nepareizo preci, taisi vaļā keisu un atgūsti naudu + esi dabūjis bezmaksas lietas, ar ko var ko nebūt pasākt.

 9. Es arī pasūtīju led lentes. Fantastisks izgudrojums! 🙂 Ideāli iederas arī sekcijām un uz reklāmas dēļiem.Es gan nemocījos sūtīt no Ķīnas, jo man tas liekas sarežģīti, plus apšaubu kvalitāti. Gan parastās led spuldzes, gan lentas iegādājos, pasūtot “led-pasaule.lv”, kur man lieliski palīdzēja visu izstāstot un iesakot labāko variantu.

 10. No vienas puses varbūt tā arī sanāk kā reklāma, taču līdz šim pat es nezināju, no kā tie led gaismekļi sastāv un kā darbojas. Tāpēc ir radušās pozitīvas emocijas, ka izstāsta un paskaidro, nemēģinot iesmērēt visu pēc kārtas 😀 Vannas istabā, kur sienas ir zilos toņos, ieliku to vēsi balto gaismu, tas gan īsti neiet pie sirds – nerada omulības sajūtu.Cenas bija dažādas. Lenta maksāja ap 15 latiem (5 m), spuldzes bija ap 5 lati, dārgākā spuldze man mājai maksāja 12 lati.
  Tagad ir doma, ka garāžai jāmaina dienasgaismas uz led. Varbūt ir kādi ieteikumi, jo skatos, ka te cilvēki pārzina par lediem. 🙂

  1. Meklēt Vācijā nav laba doma. Labās cenas nāk no Ķīnas (meklē http://www.ebay.com un sānā izvēlies “Worldwide”).
   Piemēram šis rezultāts. Vieglāk meklēt pēc “LED power driver” jo tad atradīs aptuveni tādus ampērus kā vajag. Piemēram: http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=led+power+driver&LH_PrefLoc=2

   Īsākiem LED stripiem derēs šis: http://www.ebay.com/itm/3-5W-86-265V-Light-Lamp-LED-Electronic-Transformer-Power-Supply-Driver-hv2n-/300896138495?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item460eceb4ff

   Skaties cik Watts tev ir uz metru, un izrēķini cik tavam garumam vajag. Uzmanies, daži transformatoru ražotāji mistiski raksta 1x4W vai 2x3W. Ar to ir domāts 4W un 6W.

 11. Ir jēga ņemt jaudīgākos SMD 5050 LED, nevis 3528? Kā ir, neprasās vairāk gaismas? 5050 prasās vairāk jaudas, attiecīgi nederēs jebkurš pārveidotājs.

  1. Skatoties ko tu domā izgaismot. Man tētim šie ledi ir izkārtoti 1x1m kvadrātā un izgaismo visu virtuvi kā galvenā gaisma. Tad vajag 5050. Ja zem plauktiem, vai kaut kur tā, tad pietiek ar mazajiem. Sliktākajā gadījumā vienkārši tos vajadzēs vairāk (garāku gabalu, vai divās rindās).

  1. Ir divi varianti – vai nu locīt ar “kūkumu” (t.i. cik locīt leņķī var, bet nu cik tas būs smuki), vai arī griezt lenti un tad lodēt vadiņus. Tur vajag kādu ar lodāmura spējām. Griezt lenti drīkst, uz tās pat ir norādītas griešanas vietas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.