Apple

Izlaistā gīku kultūra

Tieši tā, izlaista līdz pēdējam. Lai kas netiktu izgudrots, viss ir “meh” un “nah” (jālasa angliski). Vēl pirms dažiem mēnešiem es biju pārliecināts, ka baumotā iPad ekrāna izšķirtspēja praksē nebūs iespējama. Galu galā, ne velti lielākajai daļai 13″ laptopu ekrānu izšķirtspēja ir tikai 1200×700 (vai aptuveni līdzīgi). Turklāt iPad ir 10″ ekrāns, un viņš maksā bieži pat lētāk nekā šie minētie laptopi ar tādiem ekrāniem. Ekrāns un baterija ir diezgan nozīmīgas mobilās ierīces daļas, ne jau nejaušības pēc neviens iepriekš nebija iedomājies tās attīstīt.
Taču nē – vakardien Apple panāca neiespējamo, un pirmo reizi tirgū nonāk produkts ar ekrāna izšķirtspēju 2048×1536. Izšķirtspēja lielāka par šo ir tikai manam 27″ ekrānam. Nekas tamlīdzīgs iepriekš nav redzēts, uzlabojums ir gigantisks.

Bet gīku kultūra norausta plecus, uzlabojumi esot niecīgi, un pārsteigumu nekādu. Protams, kad esi ticis barots ar baumām un informācijas noplūdēm jau sešus mēnešus, šis viss liekas kā novecojusi informācija, nevis kā jaunums.

Bet atceramies, kad pirmais iPad tika pirmo reizi anonsēts, visi tāpat teica “meh un nah” jo tas redz esot tikai palielināts iPod touch un neviens nespēja iedomāties tam pielietojumu. Tagad, divos gados Apple ir pārdevis 50 miljonus ierīču, amerikā nav iespējams noiet simts metrus neredzot kādu no tām, un neviens neapšauba, ka iPad toreiz bija revolūcija. Tagad visiem ir savas planšetes, un visi cenšas tikt līdzi. Bet toreiz tas viss bija “paredzami, garlaicīgi, nekā jauna”.

34 Comments on “Izlaistā gīku kultūra

 1. Pārdošanas apjomi ir saistīti tikai un vienīgi ar pieejamību, produkta kvalitāti un mārketingu. Tie nav saistīti ar to, ka produkts ir kaut kas vienreizēji inovatīvs. Manuprāt, lielākā daļa cilvēku iPadu ir iegādājuši kā spēļmantiņu. Interneta lūkošana, e-pastu lasīšana, tviteris – tas viss normālam cilvēkam dīvānā ir ērti izdarāms ar iPadu, protams, bet tā ir ekstra. T.i. – šādu dzīvesveidu iPad ir padarījis par iespējamu – zvilnēt un neturēt klēpī laptopu vai analogu izmēru tabletpc. Bet aizvien – tā ir ekstra un bieži vien pat nevajadzīga.
  Savukārt, tie, kam iPads noder darbā un profesionālajā dzīvē, ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi. Lielākajai daļai civlēku darbā iPads neder. Varbūt tikai kā palīgierīce.

  Attiecīgi, ikdienā tā tomēr ir premium ierīce, kuru var pirkt, bet var arī nepirkt. Pie tās pierod, bet tikai tāpēc, ka tā ir pieradinoša. Man personīgi, paskatoties uz to no pragmatiskā aspekta, tā nav nepieciešama. Jā, gribētos, bet ir lietas, kuras gribās un kuru iegāde ir daudz vienkāršāk attaisnojama.

  Ļoti ceru, ka esmu izteicies daudz maz saprotami 🙂

  1. Teksts ir salasāms, bet satura ziņā makes no sense, piedod. Ja cilvēkam ir vajadzīgs tikai lietot internet un skatīties bildes (man liekas 80% latvijas interneta lietotāju) tad kāpēc pirkt laptopu pat 500Ls, ja to pašu var izdarīt ar iPad? Un tā tas arī tiek lietots. Kas tas par tādu vārdu “spēļmantiņa”? Katrai lietai ir sava funcija, kas tev izskatās pēc spēlītēm, citam ienes naudu. Ļoti ierūsējis tev uzskats.

   1. Iespējams, ka Tev ir taisnība. Man nav argumentu pret “ļoti ierūsējis Tev uzskats” 🙂 Iespējams, ka ar iPad pietiek, ja pierod, un saprot, ka bez tām dažām lietām, pie kurām ir pierasts, var dzīvot. Varbūt mazliet nepiekritīšu par laptopa cenu. Normāls laptops mājas lietošanai nemaksā 500ls. 500ls maksā ļoti, ļoti labs. 
    Paprovēšu mazliet atminēties, ko dara ar datoru man zināmie parastie lietotāji. 

    Raksta dokumentus. It sevišķi tie, kas mācās. Ar iPad tas nav ērti, ja vien neiegādājies papildus doku un klaviatūru. Nav spellčeka mūsu valodā. Liels mīnuss, lai arī epizodisks.

    Gribēju minēt internetbankingu, bet tur laikam ir ierobežoti appi, kā arī web versijā uz iPada nedarbojas, visticamākais, tikai SEB iBanka 🙂

    Pieņemu, ka deklarāciju VIDā neiesniegsi, ar e-parakstu neko neparakstīsi, bet to dara ļoti maza daļa civlēku.

    Grūti komentēt par multitāskingu (viss, kas atrodas datoram taskbārā un notifikāciju lauciņā) – skaips man nekad mūžā nav atsūtījis nevienu notifikāciju uz iPhone. Bet tas, iespējams, ir mainījies.

    Torrenti, laikam, nav arguments. Ja lietosi tikai iPad, paliksi bez filmām. (Te, lūdzu, nevajag demagoģiju par legalizāciju – nevar un viss, jo pat itunēs nav pieejams viss, ko sirds vēlās).

    Saprotu, ka diezgan sāpīgs jautājums ir ar drukāšanu. Faktiski sanāk, ka Tev ir vai nu jāmaina printeris, vai arī jāpērk klāt papildus kaut kāda uzparikte, un nav garantēts, ka tas darbosies ar ne-Apple produktiem, ja? Te varētu kāds kaut ko paskaidrot.

    Tiešām, sevišķi daudz prātā neienāk.

    1. Par tām cenām var strīdēties protams. Kā uz to skatās – ja es skatos no sava skatpunkta, es skatos cenas kādas ir pieejamas man personīgi. Tad iPad ir smieklīgi lēts, jo varu dabūt no ASV. Ja skatās uz LV veikala cenām – tad ir savādāk, bet es ne mūžam to nepirktu veikalā pie tādas atšķirības.Raksta dokumentus – kādus dokumentus? Ko viņi tur raksta? Ja neskaita stundentus, nezinu cilvēkus kas mājās ne-darbam rakstītu dokumentus.
     Interneta bankings – browseris tak uz iPad ir? Tur viss strādā.

     VID deklarācijas – nezinu nevienu cilvēku kas tādas sniegtu. Kur nu vēl internetā.
     Skype notifikācijas sūta, tāpat kā viss cits.

     Torrenti strādā, ja kas. Nu ok, ne jau uz iPad lādēsi pa taisno. Bet ir torrentu remote control izdomāts, diez vai kādam iPad būs vienīgais dators. Es jau teicu, ka tas ir “dīvāna dators”, kā arī “ceļojumu dators”. Un šajos gadījumos tu ar torrent programmu palaid lai filma mājās ielādējas, un caur Plex jau no iPad pa taisno to vari skatīties. Filmai jau nav jāatrodas iPad lai to redzētu.
     Izskatās, ka gan tevis paša, gan tavu paziņu/draugu/radu interneta/datora lietošanas paradumi ir krasi atšķirīgi no manējiem. Man mājas dators un laptops ir lai pasērfotu internetā, ielādētu bildes no kameras, paskatītos filmas. Nevienu no šīm funkcijām iPad man neaizliegs un netraucēs. Tur ir atšķirība PC un Mac lietotāju mentalitātēs. Tev dators asociējas ar Excel tabulu, Notron sadalīto failu browseri, datubāzi, Exchange epastu. Man tas asociējas ar bildēm, filmām, internetu un soctīkliem.

     1. Es takš jau piekritu, ka iPad ir lielisks dīvāna dators. Bet man, personīgi, un arī man mājās tas nekad neaizvietos parasto datoru. Mācības, darba lietas. Ne tikai man, bet arī pārējiem ģimenes locekļiem.

     2. Tāpēc jau es saku – “Tev”. Atkarīgs no tā, ko tu mājās dari ar datoru. Man tas to varētu aizvietot, ar mazām niansēm. Es teiksim diez vai uz iPad spētu glabāt savas 60000 bildes un 200Gb ģimenes video arhīvu. Pat ja to varētu turēt stand-alone HDD, diez vai iPad to nomenedžēs. Citādi – no problem. Es mājās “nedatorēju”, tas man paliek darbā.

     3. Nepazīsti nevienu cilvēku, kas sniegtu vid deklarācijas? Apskaties apkārt darbā. Gandrīz visi, kam tur ir hipotekārie kredīti, sniegs tulīt deklarācijas :)Tas tā, tikai gribēju pakasīties par vārdiem 🙂

     4. Nu bet tas vēl nākotnē. Līdz šim nekā tāda. Un kur problēma to darīt internetā no ipad?Sent from my Sony Ericsson Xperia active

     5. Problēma darīt internetā ir tāda, ka nodošanas varianti ir 4:1) Aizpildot word dokumenta blanku (valsts iestādes diemžēl neko citu kā word dokumentus nepazīst) un
      1.1) Nosūtot to pa epastu ar e-parakstu
      1.2) Nosūtot pa parasto pastu
      1.3) Aiznesot personīgi
      2) Aizpildot deklarāciju EDS sistēmā vid mājas lapā, kuras piekļuvei jāslēdz līgums un arī nepieciešams e-paraksts. Pat nezinu, vai ar fiziskām personām viņi slēdz līgumu. Tīri tehniski jā, otrais variants ir pildāms ar iPad, tikai kurai fiziskai personai ir savs e-paraksts, kas nenāk par velti?

      Bet nu tas tā, principā es piekrītu tam, ka ikdienas lietotāja (ikdienas domāts kā lietotājs, kurš nav saistīts ar IT nozari un par to vispār neinteresējas) 95% no ikdienas vajadzībām var izdarīt ar iPadu (vai jeb kuru citu sakarīgu planšeti) zvilnot dīvānā. Lielākoties pārējos 5% var izdarīt kaut kur citur (ja vien tie 5% nav nepieciešami katru dienu, tad tas ir apgrūtinoši)

      Runājot par izlaisto gīku paaudzi – pats rakstīji, ka visas baumas jau bija izklāstītas pirms izlaišanas, tad nu loģiski, ka vairums runā “meh” un “nah”. Ikdienas lietotājs jau nemaz neaizdomājas, ka minētā izšķirspēja nav pieejama ne uz viena (visticamāk) laptopa, un ka tīri tehnoloģiski tas ir liels lēciens. Ikdienas lietotājam tie ir tikai neko neizsakoši cipari, nav nekas revolucionārs.

 2. Izlaisti jau ir, bet pārdoto ierīču skaits jau nav nekāds pretarguments “neh un mah” teicējiem. Varu iedomāties vairākus labus pielietojumus tādam iPad, bet neesmu redzējis nevienu cilvēku, kas ierīci izmantotu savādāk kā vienkārši spēļmantiņu. Tā vienkārši tāda Apple kultūra, kas ir ļoti efektīva, lai vienu kompāniju pataisītu nenormāli bagātu. Kaut vai tagad- uzlabojums izšķirtspējas ziņā ir tik iespaidīgs, ka pat es negribētu pirkt iPad2, ja jau reiz ir dabonams šāāāds uzlabojums.

  1. Tu apgrozies dīvainā vidē, ja neesi redzējis. Mans draugs, cilvēks kura darbs ir 24h diennaktī būt internetā, visu darbu veic tikai un vienīgi ar iPad.

  1. ja tev darbs ir pārvaldīt trīs twitter kontus, divus Facebook, atbildēt uz epastiem un vēl monitorēt jaunākās ziņas 24h diennaktī – neviena nokia tur nepalīdzēs. viss atkarīgs no vajadzībām.turklāt – kā dīvāna ierīce internetam iPad arī ir nepārspējams.

 3. No Apple jan gada brīnumainus brīnumus. Šis tika atzīts par ikdienišķu un garlaicīgu brīnumu, nu kā jau Apple. Labākā un lētākā starp konkurentiem. Nu kas tur neparasts.Tev taisnība. Izlaidušies.
  Pie ZXSpectrum ar Melnbaltu TV un basic visus sadzīt.

 4. pievienošos viedoklim, ka iPad ir spēļmantiņa ja paralēli tam vēl ir portatīvais dators.Bet ja visu nepieciešamo izdodas paveikt ar iPadu mājās neturot papildus datoru, tad tas vēl būtu attaisnojams pasākums.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.