Books

1Q84

Nenoliedzami, es esmu Haruki Murakami fans. Kā citādi nosauksi cilvēku, kas izlasījis visas izdotās grāmatas? Tāpēc šo par recenziju nenosauksi. Turklāt – es nekad neesmu rakstījis recenzijas. Tikai izjūtas vai tā brīža pārdomas.

Grāmata ir masīvs darbs. Ja Murakami specializējas uz trīs tipa darbiem – šīzīgi stāstiņi, romantiski romāni, un pārdomu eposi – šis ir pēdējais, līdzīgi kā Kafka un Uzvelkamais Putns (kuri diemžēl nav tulkoti latviešu valodā). Es gan nezinu, man no trijotnes Putns joprojām visvairāk iet pie sirds, šis vairāk līdzinājās tai mierīgajai atmosfērai kas ir Kafkā. Sižeta nav daudz. Ir pat sajūta, ka autors apzināti centies to izstiept. Bet man kā fanam tas nav svarīgi, es Murakami pasaulē ieeju kā aizbraucot atvaļinājumā. Vienkārši tur uzturos, jo man tur patīk, neskatoties uz sižetu, tēliem, vai nobeigumu. Man patīk tā gaisotne, tās miglainās klusās dienas, tās dziļdomīgie vientuļnieki un klasiskā mūzika.

1Q84 stāsta par paralelo pasauli kurā pamazām nonāk abi galvenie varoņi, un dīvaino atgadījumu ar kādu meiteni, kas abus galvenos varoņus velk vienu pie otra. Viņi nenojauš par otra eksistenci, bet visa viņu pasaule patiesībā griežas tikai ap viņu sasaistīšanu kopā. Katra grāmatas nodaļa ir no cita personāža perspektīvas, un pati grāmata ir sadalīta divās vai trīs daļās. Īsti nevar saprast, jo pirmais sējums satur divas daļas, un otrais – vienu. Taču ja pirmās divas daļas ir tik sižetiski tuvu, ka varēja neatdalīt – trešā daļa ir kas savādāks. Izmainās temps, sāk parādīties skaidrojumi, ir teju vai sajūta, ka pirmais sējums ar savām divām daļām ir tipiska Murakami grāmata, ar tipisko “bez beigām” nobeigumu, bet trešā daļa ir uzrakstīta “amerikāņiem”. Iespējams es pārspīlēju. Es nesūdzos, man patika gan līdz otrās daļas beigām, gan arī trešā daļa. Tā neko nesabojā, tā vienkārši ir kā pagarš epilogs.

Tipiskā Murakami stilā šeit ir daudz kaķu, džezs un klasiskā mūzika,  nenormāli daudz erotikas (un vārda “testicles”, kas mani vienu brīdi sāka apnikt), vientuļnieki, rūķi no paralelās pasaules, un kas tik vēl ne. Kopumā – viena no labajām grāmatām. Kā jau fans, es nevaru likt atzīmes, tikai sadalīt grāmatas tajās, kas patika vairāk, un kas patika mazāk. Šī ir viena no pirmajām.

24 Comments on “1Q84

 1. Neesmu vēl nevienu Murakami grāmatu lasījis. Ir vērts iepazīstoties ar Murakami darbiem sākt ar šo trīsdaļīgo darbu vai varbūt iesākumam vajadzētu izlasīt kādu citu viņa darbu?

  1. Šis darbs iznāca tikko nesen, un ir pieejams tikai angliski no ārzemju veikaliem. Latviski vari izlasīt “Trakās aitu medības” vai “Norvēģu koks” lai saprastu vai tas tevi pavelk.

   1. Nu ar angļu mēli man problēmas nav un Kindle jau diezgan veiksmīgi atrisina ārzrmju veikal problēmu. Pamēģināšu vien to ” Norvēģu koku” un sapratīšu. Paldies.

    1. Ja tā, tad iesaku to lasīt angliski. Angliski Murakami darbi man patīk vairāk. Es 1Q84 tieši uz Kindle arī biju nopircis, un tā arī lasīju.
     Wild Sheep chase is no šīzes kategorijas, Norwegian Wood is no romantiskās kategorijas. Neviena nav sliktāka par otru.

 2. Jā, “vīriešu” erotikas viņam darbos ir pietiekami 🙂 Tieši šobrīd Wind up bird tiku daļā, kur viņš sapņo kā Malta Kano vai Kano Kano (tā īsti nesapratu kura) viņam kaut ko tur dara

 3. […] dēļ. Man Amazonē ilgu laiku piedāvā iepirkt Murakami grāmatu, kas saucas 1Q84, un šajā blogā es izlasīju atzinīgus vārdus par Murakami vispār, un šajā uzzināju vēl nedaudz papildus […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.