Sporta statistikas sistēmas
Es katru dienu braucu uz darbu ar velosipēdu. Nu labi, varbūt jau vairs ne katru dienu, esmu kļuvis slinks. Katrā ziņā vasarā ar velosipēdu pārvietojos visai daudz. Reizēm gribas paskatīties cik tieši daudz un uz kurieni, bet mans velo dators ir noplīsis, turklāt jebkurā gadījumā tas rāda tikai attālumus. Tad nu palīgā nāk vai nu GPS ierīce, vai gudrais telefons. Gudrajiem telefoniem ir ļoti daudz sporta uzskaites sistēmu, izmēģināju vairākas.
Interesanti, ka manam Xperia Active, gluži kā manam Garmin 62s GPS aparātam, abiem ir ANT+ sensoru atbalsts. Tas nozīmē, ka bez vadiem var pieslēgt velo mīšanās sensoru, ātruma sensoru, sirds ritma sensoru, un daudzus citus. Man gan tādu nav, taču jāpiemin, ka šīs interneta uzskaites sistēmas šos datus prot interpretēt.
Kas gan bija liela vilšanās, ir fakts, ka nodedzināto kaloriju aprēķinā neviena no zemāk apskatītajām sistēmām šos sensorus neņem vērā, bet tas vēl nav viss. Aprēķins ir tik triviāls, ka tā lietderība nesniedzas tālāk par ziņkārīgu interesi. Proti, Endomondo ņem vērā tikai distanci, cilvēka svaru un sporta veidu (Calorie consumption in kcal = 0.8 kcal * 75 kg * 5 km). Runkeeper vismaz ņem vērā arī laiku un augstuma izmaiņas (kalni), taču ne visai jēdzīgā veidā – ja patērē mazāk laika, tātad esi sadedzinājis mazāk kaloriju.
Taču kā tas var būt jēdzīgi? Pārbaudei es 10km nobraucu 30 minūtēs, un nākamajā dienā 45 minūtēs – visas no testētajām sistēmām domā, ka 45 minūšu brauciens nodedzināja vairāk kaloriju, jo es braucu par 15 minūtēm ilgāk. Nemaz neņemot vērā faktu, ka es iepriekš braucu kā plēsts, bet nākamajā dienā praktiski ripinājos un nepielietoju nekādas pūles.
Garmin Connect vispār neveic nekādus aprēķinus, jo viņiem aprēķinus veic pašas ierīces. Nav obligāti jālieto viņu ierīce, pietiek ielādēt GPX failu no jebkuras ierīces , taču tad calories lauciņš būs tukšs. Ja no kādas citas sistēmas importē TCX failu, tad kaloriju vērtība ienesīsies līdzi (TCX ir tādi kā GPX tikai ar fitnesa datiem papildus), piemēram noderīgi migrējot no Endomondo. Mans Garmin aparāts kaloriju aprēķinus neveic, tāpēc viņu aprēķinu jēdzīgumu nevarēju pārbaudīt.
Papildināts: Izrādās Garmin pirms dažām dienām publicējis arī savu Android programmu, taču tā maksā 51 santīmu (nav bezmaksas). Nepatīk man maksāt par to, ko citi dod bez maksas, taču pārbaudīšu šo programmu jebkurā gadījumā.
Īsi sakot, visas sistēmas ir interesanti realizētas vizuāli, taču praktiska jēga ir maza. Tie ir tikai uzskaites dati, to vai tava sirdsdarbības izmaiņa, vai papildus slodze, tiešām ko deva organismam treniņa nolūkos – to tev atliek izdomāt pašam. Interesants arī fakts, ka katrai no sistēmām ir sava triviālā formula, jo uz vienu un to pašu GPX failu, un vienu un to pašu norādīto svaru, katra sistēma deva city kaloriju skaitli. Endomondo bija konservatīvākais no visiem.
Vizuāli man visvairāk patīk Garmin, visai labs ir arī Endomondo, taču Endomondo vinnē dēļ iespējas treniņus no Android/iPhone pa taisno ielādēt sistēmā, brauciena laikā. Garmin gadījumā vajadzīgs dators un vads.
Te pārskats ar bildītēm: