Interesanti, ka Ķīnā ielas ir klusas. Un tas ir tāpēc, ka nav motociklu, motorikšu un motorolleru trokšņa, kas apsēdis citas kaimiņvalstis. Ne jau tāpēc, ka viņu tur nebūtu, bet tāpēc – ka visi brauc uz elektrības. Tas ir tik interesanti un negaidīti, ka Ķīnā, valstī kas pazīstama ar lielo izmešu radīšanu, ir tik daudz elektrotransporta. Pilnīgi bez skaņas arī lielākā daļa no velosipēdiem steidzas garām, tik reizēm uzpīpinot lai palaiž garām. Liela daļa velosipēdu arī aprīkoti ar priekšējā riteņa rumbā iebūvētu mazu elektromotoru, un aiz sēdekļa īpašā vietā ievietotu bateriju, tādas piena pakas izmērā.

Šie velosipēdi darbojas gan kā parasti, gan arī tāpat kā rolleri – gāzējot ar rokturi. Tādā veidā tie var braukt līdz 20Kmh, un līdz pat 40Km tālu. Fantastiska lieta! Ļoti gribēju tādu uz Latviju atvest, taču tā arī nesanāca, jo nevarēju izdomāt kā to izdarīt. Biju oficiālajā Giant veikalā, kas mums bija pa ceļam uz metro pieturu, un tur pārdevēja man izrādija specifikācijas un pašus dažādos riteņus, veikalā teju vai puse no modeļiem bija ar motiriņiem rumbā. Labākais no eksemplāriem maksāja 250Ls, kas ir fantastiski lēti, jo principā Ķīnā cenas nav zemas – viss maksā līdzīgi kā pie mums. Ņemot vērā, ka daudz sliktāki un jau pamatīgi novecojuši modeļi Eiropā (nemaz nerunājot par Rīgu) maksā ap 2000Eur, vienīgais ko es spēju iedomāties, ir ka kāds ar nodomu ir bloķējis šīs produktu kategorijas ienākšanu mūsu tirgū.

Jā, viens no stereotipiem kas tika sašķaidīts drumslās, bija tas, ka Ķīna ir lēto gadžetu un elektronikas zeme, valst kur ražo visus “Made in China” mēslus. Patiesībā, izskatās, ka paši viņi neko daudz no ierastajiem “Ķīniešu štruntiem” neizmanto, un galvenokārt tos ražo, jo tieši mums viņus vajag. Elektronikas veikalu nav daudz, un tajā nekā īpaši lēta nav, viltotos mobilos telefonus redzēju tikai dažos no tūristiem piemērotajiem tirgiem (Pearl Market, Silk Street) kur iepirkās visai daudz balto. Pie ieejas vienā no šiem mums pienāca klāt vairākas tantes, un krievu valodā bez nekādām ceremonijām jautāja “A gģe zģes makdonaļds??” Mēs uztaisījām lielas acis, un viņas pēc sekundes savā starpā – “aņi ņe russkije”. Acīm redzot tantēm šķiet ka visi baltie ir vai nu krievi, vai runā krieviski.

Vienā no pēdējām dienām veicām pamatīgu ceļojumu uz tūristiem nezināmo fotolielveikalu (internetā kādu stundu meklēju kā tur nokļūt, un pēc visādiem forumiem un blogiem gandrīz jau biju secinājis, ka tā vieta ir kas līdzīgs Šambalai, jo daudzi bija dzirdējuši nostāstus, bet neviens nezināja adresi). Fotoveikals bija interesants, taču cenas tur bija sliktākas kā Honkongā vai Singapūrā.

Pateicoties motociklu trokšņa neesamībai, kas ielās valda Indonēzijā, Taizemē un Indijā (lai nosauktu dažas uzkrītošākās), Pekinas ielas šķiet klusas un mierīgas. Tāpēc arī nav tās haosa sajūtas, kāda rodas piemēram Bombejā (atvainojos, Mumbajā) iznākot no lidostas.

Vēl viena lieta – pirms brauciena bijām lasījuši, ka Ķīnas ielas ir nepiemērotas bērnu ratiem, un tās ir bedrainas un sarežģīti izbraucamas. Cilvēks, kas to rakstīja, pavisam noteikti nav bijis Rīgā, jo Pekinas ielas bija perfekti piemērotas ratiem, tajās nekur nebija bedru, un visām trotuāru apmalēm bija ratiņu uzbraucamās vietas. Salīdzinot, mēs vakar ar Ķīnā nopirktajiem ratiem bijām aizgājuši kilometru garā pastaigā, un visu laiku uzdūrāmies neizbraucamām bedrēm (mūsu Rīgas rati ir ar lieliem gumijas riteņiem, ķīnas rati ir ar mazajiem cietajiem ritentiņiem). Ķīnas trotuāri ir no palielām flīzēm, tāpēc remontiem tās vienkārši izņem, un pēc tam ieliek atpakaļ. Un nav nekādu bedru.

Vienīgā vieta, kur Ķīnā nevarējām ar ratiem izbraukt, nebija bedru vai trotuāra kvalitātes dēļ (bet dēļ novietoto velosipēdu daudzuma).

Kāpēc pie mums tādu nav, un tie vecie, kuri mums ir – maksā tik dārgi? Giant ir populāra marka, un citi viņu produkti te ir lielā skaitā.

6 thoughts on “Ķīna: V

  1. Visiem bērniem ķīnā (95% no tiem kurus redzējām) ir tādi caurumi biksēs.Veikalos pārdod bikses vai nu ar caurumu, var bez cauruma, bet tādus kur
   paredzēts ieplēst vai izgriezt. Baigi praktiski. Pamperus tur lieto
   tikai relatīvi bagāti cilvēki.

 1. Sveiks.Ir tāda lieta kā Alibaba.com
  Tur var dabūt visus šos riteņu komplektus DIY, kā arī ir ebay.com, kur arī var nopirkt.
  Problēma ir- šipings.
  Motors Alibabā maksā 60$, bet atsūtīt uz Latvi0Ls… te ir atbilde.ju 8
  Vēl- lētākais komplekts- ieskaitot riteni ar motoru un visu elektroniku maksā ap 300$.
  Rīgā ir firmas kas skrūvē tos riteņus: http://www.eritenis.lv , taču tas nav masveidā, jo cilvēku interese ir nekāda.
  Latvija ir zagļu un nabagu zeme.
  Jā- ja ir gribēšana pačatot, tad vari uzrakstīt ansis_fr@inbox.lv
  Veiksmi!

 2. Man draugam Latvija tads pats ir – pirka pa milzu naudu, akis zelejnieks nonika loti atri. Ar svina akju recycling pilnigi nav problemu pat vel piemaksa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *