Idejas

Bez spoguļiem

Pirms gadiem 8-10, kad interneta diskusiju forumu vēl īsti nebija, visi spraigie strīdi risinājās uz e-pastu balstītajās vēstkopās, bija arī tāda “foto liste”, kur cilvēks vārdā Vilnis (iespējams viņš arī šo te lasīs) neviena nesaprasts centās aģitēt teoriju par nākotnes fotoaparātiem bez spoguļu mehānisma, jo tāds taču nav nemaz nepieciešams. Īpaši tuva viņam bija Panasonic marka, kas nesen bija sākusi ražot savus fotoaparātus.
Un skaties nu, pagāja daži gadi kad tiešām digitālās spoguļkameras pārpludināja arī amatieru foto tirgu, un tad – pēkšņi sāka piepildīties Viļņa paredzētā nākotne.

Klāt ir semiprofesionālās bezspoguļu kameras

Protams fotoaparāti bez spoguļu mehānisma ir eksistējuši jau kopš laika gala, spogulis ir tikai SLR kameru sastāvdaļa, un tā vienīgā funkcija ir nodrošināt reālā (caur lēcu skatītā) attēla parādīšanu fotogrāfam. Visādi ziepju trauki, kā arī citas uzbūves fotoaparāti nekad nav saturējuši spoguļus, un piemēram digitālās amatieru fotokameras šo funkciju pildīja vienkārši attēlu rādot uz tam paredzētā ekrāna.

Taču mans stāsts ir par citu fotoaparātu kategoriju, par to, kas vairāk orientēta uz “es zinu ko daru” fotogrāfiem. Konkrēti galvenā atšķirība šiem aparātiem un ziepīšiem ir iespēja mainīt objektīvus. SLR kameras ir lielas galvenokārt divu iemeslu dēļ – tām ir lielāks sensors kā ziepīšiem (kas nodrošina labāku attēla kvalitāti visādu iemeslu dēļ), kā arī tam ir savdabīgs slēdža mehānisms, kas sevī ietver attēlu dalošu stikla prizmu (tām ir dažādi varianti, un ne vienmēr tās ir stikla), un kustīgu spoguli, kas fotgrāfam attēlo caur objektīvu redzamo attēlu, un pogas nospiešanas brīdī, “paiet malā”. Protams milzīgs stikla gabals un lēkājošs spogulis aizņem daudz vietas, tāpēc ja atsakās no vajadzības paredzamo attelu komponēt caur optisko skatu meklētāju, bet vienkārši uz ekrāna rāda to, ko redz sensors – atbrīvojas ļoti daudz vietas, un ir pat iespējams saglabāt lielo sensoru, un iespēju mainīt objektīvus.
Šobrīd šo interesanto fotoaparātu kategoriju pārstāv daži no kameru ražotājiem, lai gan lielie milži Canon un Nikon vēl pagaidām tikai klusi vēro kas notiks. Savus produktus jau piedāvā Panasonic, Olympus, Ricoh, Sony, Samsung un tik tikko arī parādijies Pentax.
No patreizējā piedāvājuma, puse izmanto relatīvi mazākus micro4/3 sensorus, un puse – lielākos un kvalitatīvākos APS-C izmēra sensorus. Katrai kamerai ir arī atšķirīgs objektīva montēšanas standarts, t.i. veicot savu izvēli jāņem vērā arī piedāvāto objektīvu klāsts.
Galvenais iemesls kāpēc es šādu rakstu sadomāju rakstīt, ir šo kameru mazais izmērs, un Ķīnas ceļojuma laikā, šī tēma saaktualizējās tiktāl, ka vairs nespēju iedomāties apkārt pa pasauli blandīties ar desmit kilogramiem foto tehnikas, kad jau tā ir čupa ar mantām ko stiept. It īpaši, ja pareizais objektīvs ir somā, bet kadrs ir tieši tagad.

Šos mirrorless fotoaparātus īpaši interesantus padara fakts, ka tiem ir iespēja lietot lēcu adapterus, kas nozīmē iespēju izmantot praktiski jebkādus objektīvus, sākot no krievu tālmēru kameru niecīgajiem objektīviem, līdz pat 600mm Nikon milžiem (lai cik perversi arī tāds objektīvs neizskatītos uz 1cm plānā fotoaparāta).

Visvairāk mani uzrunā tieši Sony NEX modeļi (NEX 5 un jaunais NEX C3) kas pēc izmēra ir paši mazākie, taču lieto lielo APS-C tipa sensoru, kuru lieto augsti vērtētais Pentax K5, kas nozīmē, ka šī niecīgā izmēra fotoaparāta bilžu kvalitāte arī pie augstām ISO vērtībām ir vienkārši fascinējoša. Apvienojot to ar niecīga izmēra labas kvalitātes Leica (okei pārspīlēju, bet kaut vai Industar 62LD) mēs iegūstam ļoti labas kvalitātes, maza izmēra fotokameru – tiesa gan bez autofokusa Industar garījumā. Tas gan nekas, jo Sony izdomājis fantastisku funkciju “Focus Peeking” kas manual-focus gadīdījumā ar spilgtu krāsu iezīmē asās attēla daļas, padarot rokas fokusu tik pat ātru un vienkāršu kā piemēram ziepīša autofokuss.

Un sanāk šāds smukulis:

Pagaidām skatos uz ~600$ Nex C3 (izlaidīs augustā). Olympus un Panasonic iespējams kā sistēmas ir vilinošākas, jo piedāvā lielu skaitu objektīvu arī nelietojot eksotiskus adapterus, taču mazais sensora izmērs un sliktākā kvalitāte nosit apetīti to lietot kā pamata aparātu.

Taču Nex pilnīgi reāli varētu kļūt par manu galveno fotoaparātu.

Tālākai lasīšanai iesaku gūglēt: mirrorless, micro 4/3, nex adapters

18 Comments on “Bez spoguļiem

  1. Es te bakstīju MediaMarktā tos GF-1(2) sērijas aparātus. Nezinu kā praksē darbojas, bet man viņi tomēr kaut kā ziepīšus atgādina, visvairāk par to lēnīgumu domājot. Nospiedu pogu – klikš, un tad ir tā milisekunde aizturei bildējot. Turpretim dSLR ir klik – bilde. Un redzi kā viss notiek.

    1. Nu lēnāks biš jau būs, bet par ziepi daudz ātrāks nu gan ir. Kvalitāte tam GF nebūs kā spogulim, taču ja noliek viņu starp ziepi un DSLR, tad tomēr uz spoguļa pusi vairāk. NEX testus skatoties gan škiet ka tas ir uz 90% tāds kā piemēram Nikon D7000

  2. Ja reiz lasu, tad jau jāpiesienās mazliet: Ne visos SLR ir pentaprizma, ļoti bieži ir penta-spogulis, kurā ir vairāk absorbcijas zudumu, bet mazāks svars. Es vispār no savas puses šo jauno kameriņu konstrukciju gribētu izcelt ne tik ļoti ar izmēru vai svaru, bet tieši ar to, ka ir mazāk kustīgo detaļu – var viegli atrisināt tankiski-izturīgas konstrukcijas. Bet prioritātes katram savas, protams.
    Lielisks, kvalitatīvs raksts! Pēdējos pāris gados LV internetos reti nākas redzēt garus, saturīgus tekstus. Šķiet pazudusi centība un spēja iedziļināties konkrētos jautājumos. Par to tev liels, liels +1

  3. Būs par ko padomāt. Gaidu, kad Panasonic parādīs, kas viņiem jauns GF sērijā. Tikko iznāca GF3, no kura visas funkcijas izņemtas un atstāts lietotājiem draudzīgs ziepjutrauks, bet baumo, ka būs vēl viens modelis, kas domāts tiem, kam patīk kustināt visus mazos kloķīšus uz kameras.

  4. […] jau kādu pusotru gadu fotografēju tikai ar Sony Nex5 kameru. Sākumā biju pamatīgi iededzies uz mirrorless tehnoloģiju, taču lēnām un pakāpeniski sāka nākt gaismā arī tās trūkumi. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.