Travel

Pils sēta

Principā laikam jau vārds “pilsēta” ir cēlies no “pils sēta”, t.i. kaut kādas teritorijas ap kāda valdnieka pili. Šodien gan, prātā es šo vārdu pieņemu kā visu puslīdz blīvi apdzīvoto reģionu ap nosacīto pilsētas centru, un centru es saucu par centru, kā arī ja tāda ir – tad vecpilsētu saucu tādā vārdā.

Iepriekšējā ieraksta komentētāji bija apsolūtā ekstāzē par Budapeštas skaistumu, tāpēc man ir izcili žēl ka tā arī to neredzēju, jo brauciens bija stipri ierobežots. Vismaz izdevās sešas kastes atrast, kas ir labāk nekā tikai hoteļa interjeru redzēt. Gan jau tūrisma vajadzībām aizbraukšu kādu citu reizi, CSA akcija tikko par 98Ls bija (caur Prāgu).

Atpakaļ uz lidostu braucot šķērsojām Budapeštu gandrīz pa diagonāli šķērsām no ziemeļiem uz dienvidiem, tāpēc kādas četrdesmit minūtes vēroju pilsētas dzīvi pa taksometra logu, un nonācu pie secinājuma, ka pilsēta ne vienmēr ir pilsēta. Tas ko es redzēju bija pablāvs Deglava ielas, Ganību dambja un Lielvārdes ielas mikslis. Platas ielas, garlaicīgi mikrorajoni, noplukuši veikali. Bet principā es izbraucu cauri visai pilsētai.

Pilsētas jau ir lielas! Tajās ir tik daudz kā cita papildus vēsturiskajam centram, Kad paši runājam par Rīgu, mēs taču nedomājam tikai posmu starp brīvības pieminekli un doma laukumu.

Neskatoties uz to, ka nebiju Budas/Citadeles kalnā, neredzēju tirgu, redzēju tikai dažas baznīcas caur autobusa un taksometra logiem, es negribētu gluži teikt, ka neredzēju Budapeštu. Pilsētai ir dažādas sejas, un vienu no tām es redzēju arī slēpņojot pa noliktavu rajonu pusnaktī netālu no viesnīcas.

2 Comments on “Pils sēta

  1. Pareizi jau Tu saki. Ja tūrists Rīgā brauktu pa K.Ulmaņa gatvi un caur centru pa Lāčplēša ielu un tālāk pa Valdemāra ielu ārā no Rīgas, visticamāk, viņš būtu tādās pat domās par Rīgu, kā Tu par Budapeštu :)Jā, Budapeštā, protams, kā jau visās pilsētas, skaistās vietas mijās ar absolūti parastām un neinteresantām. Tagad man atmiņā ir palikušas tikai tās skaistās – tas pats Budas kalns, zaļais tilts, kas uz to ved no vecpilsētas puses, tirgus, varoņu laukums, parlamenta ēka un vecpilsēta ap to.
    Es Budapeštā arī neesmu bijusi izklaides braucienā, toreiz tas bija komandējums ar vienu brīvu pusdienu, ko veltīju centra izskraidīšanai un objektu apskatei. Toreiz arī kastes vēl nemeklēju. Vispār ir doma uz Budapeštu aizbraukt vēlreiz un kādas 2 dienas tur padzīvoties, pakastēt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.