Idejas

The Cove

Dokumentālā filma, viens no kuras autoriem ir visiem zināma Flipper seriāla delfīnu treneris un delfīnu draugs Ric O’barry. Filma ir saņēmusi neskaitāmas balvas un atzinību, tajā skaitā Oskaru kā labākā dokumentalā filma 2010. gada akadēmijas ceremonijā.

Filma saistošā un ievelkošā veidā attīstas kā tāds spiegu trilleris, kur daži cilvēki cenšas atmaskot masīvu delfīnu kautuvi kādā Japānas nacionālajā parkā. Tāpat tiek stāstīts par delfīniem kā tādiem, un kāpēc to turēšana nebrīvē nav pareiza. Ņemot vērā, ka minētā vieta ir apsargāta, liela daļa filmas attēlo kā veidotāji ar spiegiem atbilstošu aprīkojumu cenšas infiltrēties un nemanīti piekļūt teritorijai. Filma neskatoties uz briesmīgo tematiku pati nav drūma kā es biju iedomājies, brīžiem tā pat ir jautra un pozitīva, un attēlo komiskās situācijas, kurās veidotāji nonāk sastopoties ar vietējajiem.

Bēdīgākais ir tas, ka šos inteliģentos dzīvniekus neslaktē jo tie būtu īpaši garšīga delikatese, tieši pretēji, to gaļa ir ļoti lēta, un to viegli izmantot kā citu dārgāku zivju un vaļu gaļu tās viltojot. Mūsu valodā runājot, Optima līnija vai Eirošopper (piemērs lētiem brendiem) gaļa būtu patiesībā delfīnu gaļa. Turklāt delfīnu gaļa satur milzīgu daudzumu dzīvsudraba, tāpēc problēmu tur ir lērumiem.

No vienas puses jau – mēs rietumnieki ēdam visādus citus dzīvniekus, iespējams ne visus tik inteliģentus kā delfīni, bet tomēr – tas šķiet filmā ir aizmirsts. Bet kā es vienmēr esmu uzskatījis, problēma ir pasaules pārapdzīvotībā. Cilvēks ir teju vai izsmēlis visus naftas resursus, izzvejojis okeānus pa tīro, atkritumus nav kur likt, tāpēc okeānā atrodas rietumeiropas izmēra laukums ar cilvēku radītiem mēsliem (skat. the great garbage patch), 30% no visas pasaules sauszemes tiek izmantoti ēdamo mājlopu vajadzībām utt. utjp. Mums tizlajai latviešu nācijai varbūt šķiet, ka esam teju vai izmiruši, bet skatoties ārpus kastes – pasaulē tuvāko 10-15 gadu laikā būs 9 miljardi iedzīvotāju, un pirms simts gadiem knapi bija sasniegts viens miljards. Mūsu paliek vairāk un izmirt mēs neizmirsim. Izmirs viss pārējais.

4 Comments on “The Cove

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.