Idejas

Saulainie 16

Ir dažādas fotogrāfijas tehnikas, ko pielietot kamerās kurās nav automātiskās ekspozīcijas iespējas, vai nav pat gaismas mērītāja, viena no populārākajām – Sunny 16 rule.
Saulaino 16 likums skan šādi – āra apstākļos kad spīd spilgta saule, pie diafragmas f16 slēdža ātrums būs viens dalīts ar ISO.

T.i. pie ISO100 filmas un f16, ātrums būs 1/100 sekundes daļa.

Protams, ja nevēlies lietot tieši f16, tad vari izmainīt par diviem stopiem uz abām pusēm: Piemēram f8 būs 1/500 sekundes daļa. Šo noteikumu var modificēt pēc saviem ieskatiem, un tas vienmēr strādā. Piemēram ja arī nav spilgta saule, izmainam formulu atbilstoši.

Protams to visu atcerēties nav viegli, tāpēc ģeniāls cilvēks Freds Parkers ir izveidojis smukas tabulas. Ņemot vērā, ka viņa tabulas nav iespējams smuki izdrukāt, es tās pārveidoju uz PDF.

Varbūt te ir kāds analogais/manuālais fotogrāfs, kam šis noderēs.

Sunny 16 PDF.

20 Comments on “Saulainie 16

  1. Sunny 16 ir foršs un darbojās ļoti labi. Es šad tad aizmirstu eksponometru un tad pēc tā arī rēķinu. Saulains, 160 filma, tātad slēdzis 1/125. ND8 filtrs, tātad 16 mīnus 3 stopi. Tātad saulē 1/125 un 5.6. Ja gribās vēl platāku, tad piegriežu vēl 2 stopus uz 2.8 un attiecīgi divreiz paātrinu slēdzi. 1/125 – 1/250 – 1/500.

  2. Ar filmu kamerām viegli, bet digitālie totāli sačakarējuši visu izpratni par stopiem. Gan diafragmu gan ātrumu var regulēt pa 1/3 vai 1/2 vai vēl sazin tur kādiem intervāliem, un neko vairs nevar atcerēties.
    Paskatījos uz F3 ripuļiem un tur viss tik vienkārši.

    1. Kad man bija iPhone, tur bija daudz labu programmu. Arī Massive Dev Chart ar taimeriem 🙂 Bet no otras puses – ideja jau ir iztikt bez tehnoloģijām, jo citādi vienkārši varētu izmantot eksponometru.

  3. 1/3 un 1/2 stopi ir labi. Bija man Zenzanon-S lēca viena, kurai varēja griezt diafragmas riņķīti pa 1/2 inkrementiem. Tas bija ideāli, jo varēja dabūt daudz precīzāku ekspozīciju, jo labs eksponometrs tev vienmēr rāda mērijumu līdz precizitātai 0.1 stops.

  4. Sunny 16 ir labs likums, atceros vēl laikus, kad fotogrāfēju ar Smena un tad man nebija ne eksponometra, ne tāds bija iebūvēts kamerā. Tiesa, nezināju to zem nosaukuma Sunny 16, bet ideja jau saglabājas tā pati.
    Par tām tabuliņām, paldies noderēs, bet to autoram ir autortiesību atruna ievada pēdējā rindkopā par satura pārpublicēšanu, nezinu gan vai tas attiecas arī uz tabulām.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.