Notes - Uncategorized

Futurama izcelsme

Vakardien no rīta noskatījos Futurama, un mani pārņēma viens no tiem “ir uz mēles gala bet nenāk ārā” momentiem, jo nespēju atcerēties ko man atgādina Futurama sākuma dziesmiņa. Nedaudz pagūglējot atklāju ko pavisam citu nekā biju gaidījis, tāpēc padalīšos ar pētijuma rezultātiem.
Protams, gribēju tikai piebilst, ka manā skatījumā visi šie “orģināli” ir daudz populārāki un nozīmīgāki par Futurama, un šis ieraksts ir vairāk domāts Futuramas cienītājiem kā izglītojošs ieskats mūzikas vēsturē.

Negalvoju, ka šeit nav kāds iztrūkstošais posms, komentāros droši papildiniet.

1955. gadā cilvēks ar zīmīgu vārdu Richard Berry (ring any bells?) sarakstīja dziesmiņu Louie Louie, ko pats īsti nenovērtēja, un gribēja to iekļaut kāda cita singla B pusē, ko ierakstīja kopā ar grupu Pharaohs

1963. gadā grupa The Kingsmen padara šo dziesmu leģendāru

1966. gadā grupa Troggs izpilda ne mazāk leģendāru dziesmu – “Wild Thing”, kuru vēlāk popularizē Jimi Hendrix. “Wild Thing” Troggs izpildījums ir ir pārstrādāta “Louie Louie”.

1967. gadā Pierre Henry sacer “Psyche Rock”, dziesmu kas būtībā balstīta uz Louie Louie/Wild Thing akordiem un kuras klips ir fantastiski līdzīgs Futurama ievada klipam (drīzāk gan otrādi).

1976. gadā grupa Boston izdod “More than a feeling”, kas ir kārtējo reizi balstīts uz to pašu avotu. Šoreiz mazāk līdzību, taču šaubu nav. Tiniet uz 0:38

1987. gads, uz NES iznāk California Games. Spēles ievadā skan mūzika, kas mani pirmo reizi iepazīstina ar šo melodiju (tas gan notika jau kādā 1991. gadā)

1991. gadā grupa Nirvana izdod sev netipisku dziesmu “Smells like Teen spirit”, kuru pati grupa atzīst par līdzīgu Boston. Kāds no grupas dalībniekiem uz Kobeina demonstrāciju izsaucas – “That sounds like a Boston riff” [1. Fricke, David. “Kurt Cobain: The Rolling Stone Interview.” Rolling Stone. January 27, 1994]

1994. gadā Offspring izlaiž Self Esteem, kuru daži Nirvanas fani uzskata par iespaidotu no Teen Spirit (kas starp citu ir Dezoderanta marka), ko protams Offspring fani noliedz pat šodien.

1999. gadā TV ekrānos sāk rādīt Futurama animēto seriālu, kura ievada mūziku komponējis Chrystopher Tyng, kurš vēlāk atzīst, ka ietekmējies no Pierre Henry (interesanti ka tieši no viņa).

P.S.: un jā, PAKA/LAA can kiss my shiny metal ass

18 Comments on “Futurama izcelsme

  1. Atļaušos iebilst, ka “Wild Thing” populāru padarīja Hendrikss. The Troggs izpildījumā tā Billboard topā sasniedza 1.vietu un 2.vietu Lielbritānijas čārtos. Tikām Hendriksa versija ne tikai nebija hits, bet pat tās ieraksts (no Monterejas festivāla) tika izdots burtiski dažas dienas pirms Džimija nāves.

  2. Nu es tā arī nebiju domājis, tur laikam tad trūkst vārdiņš “papildus” (lasi “vēlāk to papildus turpina popularizēt hendrikss”) jo neapšaubāmi šodien hendriksa versija ir populārāka (vai tad ne?) un šodiena joprojām ir “vēlāk” 🙂

  3. Neapšaubāmi? Troggs versija skan pa visiem uz classic rock orientētajiem FM radio. Hendriksa – pat Wikipedia ir pieminēta tikai tā, starp citu.

  4. Nu labi, es laika pārāk daudz Hendriksu esmu klausījies trakajos jaunības gados, tāpēc tāds nepamatots pieņēmums.
    Bet “vēlāk to papildus turpina popularizēt hendrikss” tāpat paliek spēkā, jo nu nevar taču teikt, ka neviens nezin Hendriksu un viņš nebija Monterejā, neuzstājās ar savu leģendāro ģitāras dedzināšanu Wild Thing laikā, vai arī ka tajā nebija apmeklētāju, vai ka to neierakstīja un neizdeva 🙂

  5. tāda iedziļināšanās vienā mazā mūzikas gabaliņā ir lieliska un apsveicama:) spēju tikai priecāties, ka there are more music geeks out there…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.