Crazy Thoughts - Politics

Vienīgais Latvijas glābšanas plāns

Vakar twitteri lasot prātā iešāvās lieliska doma. Pirms turpinu rakstīt, uzreiz paceļu sarkasma karodziņu.
Tātad doma ir pārveidot Latvijas valsts uzbūvi balstoties uz veiksmīgajiem Eirovīzijas un Ziedojumu sistēmu piemēriem.

Katram iedzīvotājam savu nodokļu slogu būtu iespēja pašam sadalīt pa jomām. Katrā jomā konkursa kārtā varētu pieteikties jebkurš industrijas pārstāvis, piemēram “SIA Kruto Ceļu Būve” varētu izlīmēt ielās plakātus, ka ir gatavi sakopt visus Latvijas asfalta ceļus, un klāt pieliktu savu numuriņu #15432, kas tālāk būtu izmantojams balsojumā.

Katram iedzīvotājam būtu īpašs VID konts, kurā nonāktu visi viņa maksātie nodokļi, tikai šajā jaunajā Latvijā nodokļus dalīt viņš varētu pats. Papildus – nebūtu nekādu ministriju vai valsts iestāžu, tikai bariem privāto kantoru, kas varētu darīt pilnīgi jebko ko tie vēlas, ārstēt bērnus, pabarot nabagos, kontrolēt satiksmi, ķert noziedzniekus utt.

Iedzīvotāji no saviem privātajiem VID kontiem varētu dalīt naudu pēc saviem ieskatiem, norādot cik kuram uzņēmumam vēlas piešķirt. Uzņēmumi savukārt līdzīgi kā politiķi mūsdienās – reklamētos, melotu un visādi citādi mēģinātu pārliecināt pilsoni ka tieši “SIA Kruto Ceļu Būve” ir labāka par “SIA Taisno Ceļu Būve” un vēl astoņpadsmit līdzīgajiem. Uzņēmumi reizi noteiktā skaitā mēnešu saņemtu saziedoto naudu, un tērētu to apsolītajiem mērķiem.

Protams ja darbs nebūtu labi izdarīts, Iedzīvotāji varētu atstāt negatīvas atsauksmes Delfu komentāru stilā, un uzņēmums nākamreiz neko daudz nesaņemtu (ja nu vienīgi no naivās Martas Lapmežciemā).

Ja iedzīvotājs nebūtu sadalījis visu pieejamo naudu, vai nebūtu to darījis vispār, nauda pārietu noteiktam skaitam dažādu industriju līderiem nejaušā kārtībā.

Iedzīvotājs balso par savām prioritātēm ar savu maku, un neviens nesūdzētos ka no viņa kabatas redz būvē Ulmanim pieminekli vai Stikla kalnu.

Ak jā, un upēs tecētu tā garšīgā putra.

26 Comments on “Vienīgais Latvijas glābšanas plāns

 1. gan jau pie Tava scenārija arī izpildītāji sarastos milzums ar gana nesaprotamu/necaurspīdīgu darbību, utt. pie tam katram individuāli būtu pārāk grūti monitorēt katru savu interešu jomu + ilgtermiņā veikt atbilstošu alokāciju.

 2. Pārāk liels “darītāju” piedāvājums rezultētos tajā, ka katrs dabūtu baigi maz naudas, un reāli nekas netiktu izdarīts.
  Varētu gan uzlabot sistēmu ar divu līmeņu balsojumu – vispirms balso par sev tīkamajām kompānijām, un tad sabalsotais uzvarētājs iegūst visu naudu kas saziedota konkrētajai jomai. Tad gan visi nebūtu apmierināti, jo būtu balsojuši par “Kruto ceļu būvi” bet uzvarētu “Taisno ceļu būve” un atkal nauda aizietu mērķiem, ko Iedzīvotājs nebija paredzējis.

 3. Tavs pēdējais komentārs jau arī pasaka piedāvājuma problēmu. Savukārt x līmeņu balsojuma versija ir arī patreiz – balso par tīkamāko partiju un ir liela daļa neapmierināto, kas balsoja par citām ;))

 4. Jā, bet ir dažas atšķirības – Iedzīvotājs pats izvēlas par kurām nozarēm grib atdot nodokļu naudu, Partiju problēma ir tikai izpildītāja uzņēmumā, un tas ir labāk nekā patlaban. Turklāt nav mistisku Partiju kas nodarbojas nezin ar ko, ir tikai gala izpildītāji, kuru darbus skaidri var redzēt 🙂

 5. Ideja jau nu ļoti inovatīva, bet lielākā daļa LV vēlētāju vēl līdz šim tā arī nav apjēguši plusu/mīnusu sistēmu, kas būtu ļoti efektīva 🙂

 6. Pārāk daudz naudas tiktu izšķiest reklamējoties un kustinot naudu turpu šurpu. Bet, ja to mazliet ierobežo, tad var padomāt arī realistiskākus idejas pielietojuma veidus. Piemēram, no iedzīvotāju ieņēmuma nodokļa (25%), viens procents varētu būt ‘tiešais nodoklis’ un katrs iedzīvotājs varētu izlemt, uz kurieni tas procents tiks novirzīts – uz kādu valsts nozari, valsts iestādi vai arī uz kādu sabiedriskā labuma organizāciju vai pat politisku partiju.
  Tas raisītu cilveku iesaistīšanos sabiedriskajā processā, dotu papildus finaces populārām organizacijām, bet arī nebūtu tik ļoti radikāli un iespējams, pat varētu būt realizējami.

 7. Viss jau būtu normāli, bet ja neviens nesaziedotu naudu piemēram medicīnai vai kaut kam citam bez kā var iztikt???

 8. He, bet sliktāk jau nepaliks 😉 Tagad jau tā nav naudas medicīnai. Šis raksts vispār tapa dēļ absurdās situācijas, kad bērnu slimnīcai jāziedo nauda, jo tu uz visiem bija viens termometrs un nekā cita.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.