Technology - Travel

Fotogrāfiju ģeomarķēšana (geotagging)

Daudzi noteikti šo lietu nezin, tapēc ātri uzrakstīšu kas un kā.
Bieži vien man caurskatot milzīgus krājumus dažādu braucienu bilžu, ir jautājumi no stila – “klau, šis ir Skrundā vai Priekuļos? Mēs braucām caur abām vietām“. Un tad ieraugot tehnikas portālā kādu ziņu par fotoaparātiem ar iebūvētu GPS ierīci, sagribās tādu tikai dēļ iespējas saglabāt foto uzņemšanas koordinātes.

Bet patiesībā, ja tev jau ir GPS ierīce kas māk saglabāt pārvietošanās maršrutu GPX failā, tas ir viss kas tev ir vajadzīgs. Pat lētākie Bluetooth GPS uztvērēji bieži māk glabāt Tracklog, piemēram vairāki Holux modeļi.

Kā tas viss strādā? Ļoti vienkārši. GPS saglabā pārvietošanās maršrutu, katrā maršruta punktā ir pierakstīts arī laiks kurā tu tur atradies. Tajā pašā laikā fotografējot, tavs fotoaparāts bildēs ieraksta attēla uzņemšanas laiku. Tālāk protams viss paliek skaidrs – pēc Tracklog ierakstītā laika un datuma, ir iespējams uzzināt koordinātes, kurās tu atradies, kad šajā pašā laikā tika uzņemta fotogrāfija.

Lai pilnībā izmantotu daudz un dažādās priekšrocības ko mums dod šāda informācija, koordinātes no Tracklog ir jāieraksta arī pašā bildē, tā sauktajos Metadatos, un šo procesu mums realizēs īpaša programma. To ir daudz un tās ir dažādas, ir gan maksas, gan visai dārgi risinājumi. Nosaukšu dažus:

Uz Mac:

Bezmaksas GPS Photlinker. Man personīgi patika vislabāk no bezmaksas Mac risinājumiem, jo māk koordinātes rakstīt arī Nikon RAW (NEF) failos, citas programmas māk strādāt tikai ar JPG. Galvenais trūkums ir tāds, ka atēlojot bildītes Preview programma visai ilgi to apstrādā, tapēc baigi klikšķināt pa bildīšu ikoniņām nav ieteicams.

PhotoGPS editor – arī bezmaksas, un arī visai labi strādā, bet lielākā problēma ar šo programmu man bija tāda, ka viņš atsakās rakstīt bilžu orģinālos, tas obligāti taisa kopijas. Ar vairākiem simtiem NEF failu, tas izraisīs visādas problēmas, turklāt es nevēlot pār-importēt visas savas fotobibliotēkas bildes, es gribētu lai process pēc iespējas neietekmētu manu failu struktūru.

Uz Windows:

Windows lietotājiem laikam būs vajadzīga tikai un vienīgi šī te programma, jo lielais vairums lietotāju to uzskata par labāko risinājumu no visiem – Geosetter

Neatkarīgs no platformas:

Prune ir maza JAVA programmiņa, kas strādā uz visām platformām kurās ir Java, t.sk. Windows, Linux un Mac. Programma maza un vienkārša, bet diemžēl saprot tikai JPG failus. Tos bez problēmām sakodēja un viss notika kā vajag.

Kas var noiet greizi, un kā to risināt. Pirmkārt, pavisam noteikti jāpārliecinās ka fotoaparāta laiks, datums, laika zona, un vasaras laiks (DST) ir tieši tāpat uzstādīti kā GPS aparātā, jo sanāks kā man – laiks ir vienāds, laikazona arīdzan, bet fotoaparātā nav ieslēgts DST, tikai pārgrozīts pulkstenis. Programma to uztver savādāk, un rodas stundas nobīde. Šādās situācijās programmatūrā ir iespejams norādīt laika nobīdi, vienīgi būs jāpatērē vairāk laika lai pārbaudītu vai visi punkti ir tur kur viņiem jābūt, tapēc laikus noregulējiet pulksteņus.

Otra problēma, dažiem GPS aparātiem tsk. Garmin Vista, Pulksteņlaiks saglabājas tikai aktīvajā maršrutā, ja jūs aparātīņā izvēlēsieties Save to Card, laiki failā netiks ierakstīti. Tar ir pavisam bēdīgs gļuks un tapēc geotegošana ir ir ierobežota uz aktīvā maršruta garumu, vai arī protams ik pa brīdim (10000 punktu?) aktīvais maršruts jāpārkopē uz datoru.

Pēc tam kad bildes ir samarķētas ar koordinātēm, šīs koordinātes lieliski sapratīs visai daudz dažādu programmu un web galeriju. Daži piemēri, kur bildi es vienkārši iekopēju programmā, un koordinātes ir tikušas nolasītas automātiski:

overlay_organize_04_20090106

2009-04-01_1111

Vienīgais kas atliek ir dažādu braucienu laikā turēt ieslēgtu GPS, un pārliecināties ka ir ieslēgta maršruta saglabāšana (Track log)! 🙂

Vairāk info par programmām:

12 Comments on “Fotogrāfiju ģeomarķēšana (geotagging)

  1. Nu kā uz to skatās, klapata tad jau ir arī bildes uz datoru kopēt. Izlaist folderīti caur vienu procesu nemaz nav tik briesmīgi. Vienīgā klapata ir turēt ieslēgtu GPS 🙂

  2. uz Win var izmantot arī “locr GPS Photo”http://www.locr.com/downloads
    tiesa tam gan ir jākonvertē gpx uz citu formātu – nmea (txt)

    biju izmēģinājis abas, pēdējā likās ērtāka, intuitīvāka

  3. Skrunda un Priekuļi? vai arī domāji vietu ar nosaukumu “Priekule”, kas atrodas kaut kur pie Skrundas (nu tuvāk kā Priekuļi simts proči)? 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.