Idejas

Kā es organizēju Apple Aperture

Mana Apple Aperture bibliotēka sastāv no gandrīz 27000 bilžu, līdz ar to saprotams – šādu kolekciju ir pienācīgi jāsakārto, ja vēlos tur kautko atrast. Sākumā ilgi nebija skaidrs kā bildes kārtot – hronoloģiski, pēc tēmām, pēc vietām, pēc kā cita? Beigās atradu variantu, kas man pašam liekas visērtākais – galvenais sadalījums ir hronoloģisks pēc gadiem, tad mēnešiem, un tad pēc projektiem. Galu galā līdz dienai precīzi es pārsvarā nevaru atcerēties fotogrāfijas laiku, toties “Pagājušā gada augustā fotografēta Saldus pilsēta” gan varētu jau aptuveni ar kautko asociēties. Papildus šādam kārtojumam, man ir arī folderīši pa tēmām, kā arī pa vērtējumiem, bet tie nesatur reālas bildes, tikai linkus uz tām.
picture-1

Bilžu grupu paveidi:

Svarīgākais kas jāsaprot lietojot Aperture, ir tas ka šeit ir dažādi konteineri kuros ievietot bildes, un katrs no tiem uzvedas savādāk. Tie kārtojas šādi:

 • Zilie folderi satur dažādus objektus, un uz tiem uzspiežot redzams to saturspicture-2
 • Zilajos folderos ievietojam Projektus – tie reāli satur bildes (Zilajā folderī bildes nevar ielikt)
 • Projektus varam sagrupēt ar Dzeltenajiem folderiem (es tos neizmantoju)
 • Albumi (un Smart albumi) satur bilžu virtuālas kolekcijas, tos izmantoju lai grupētu viena projekta ietvaros esošas bildes – piemēram Ziemassvētki -> Pie Anetes un Pie Vecākiem
 • Lietojot šādu sistēmu, Albumus un Smart albumus var izvietot arī ārpus to projektiem, piemēram atsevišķā Zilajā folderī.

Kā var redzēt, mana sistēma ir šāda – Zilais folderis “Hronoloģiski”, Zilais folderis “2008”, Zilais folderis “00 – mēnesis” (cipars priekšā, lai mēneši sortējas pareizi), “Projekts”, “Albums”.

Vērtēšana

Šādi sakārtojot varam ķerties pie nākamā soļa – vērtēšana. Vērtēju es pēc iespējas universāli (Piemēram bilde ir 4* vispārīgi skatoties, nevis tieši šī projekta ietvaros – tapēc lai pēc tam varētu meklēt labi vērtētās bildes pa visu Kolekciju). T.i. Ja dotajā pasākumā sabildētajās bildēs ir tikai viena kaut cik pieņemama bilde, es nelikšu 5 kā labākajai, bet gan tikai 3 vai 4, jo skatīšos pēc universālas skalas. Vērtējumus piešķiru šādi:

 1. Būtībā metama ārā
 2. Ārā īsti negribas mest, varbūt kādreiz noder
 3. Pieņamama bilde, rādāma draugiem
 4. Liekama webā, rādāma svešiem, laba bilde
 5. Viena no labākajām, esmu gatavs drukāt palielinātu versiju un likt pie sienas

Ja godīgi, tik daudz bilžu novērtēt ir neiespējami, tapēc vērtēju tikai tās labākās bildes, vai arī ja man konkrētais projekts kādam ir jādod. T.i. sākotnēji pārskrienu pāri projektam, ātri salieku vērtējumus jēdzīgākajām bildēm, un tad ķeros pie to apstrādes, kad arī precizēju vērtējumus.

Tegošana

picture-4

Atslēgvārdu sistēmas izveidošana ir ļoti sarežģīta lieta, un joprojām līdz galam to neesmu izdarījis, bet ideja ir tāda – ar Shift+H attaisam keyword paneli, un izdzēšam tur esošos keyword presets, jo visticamāk tie ko piedāvā Aperture nebūs gluži pielietojami mums. Atslēgvādiem iespējams veidot hierarhiju, un ja piemēram attēlā redzamo Reala tegu piešķiršu kādai bildei, tad Smart-Album ar parametru meklēt “Film” atradīs arī šo bildi. Toties exportējot bildi ievietošanai Flickr, pie bildes saglabāts būs tikai “Reala” – hierarhija strādā tikai Aperture ietvaros.

Tātad ja sakārtojam bildes Folderos/Projektos/Albumos, saliekam vērtējumus, un pievienojam Atslēgvārdus piemēram “Events -> Birthdays; People -> Friends -> Jānis”, tad varam veidot Smart Album ar labākajām Dzimšanas dienu bildēm, ar labākajām Draugu bildēm, ar Sliktākajām Jāņa bildēm utt.

Varam ārpus “Hierarhija” foldera izveidot (zilo) folderi “Draugi”, un tajā izveidot katram no labākajiem draugiem pa Smart Album, kuram norādam lai atfiltrē labākās bildes ar tegu “Jānis, Pēteris, Anna” vai tamlīdzīgi.

Ārpus Aperture

picture-5

Visas manas bildes ir “Referenced” t.i. viņas netiek iesūktas iekš Aperture Library faila, bet atrodas man pašam pieejamā folderu struktūrā. Tas neko neizmaina, izņemot to ka varu lietot paša izvēlētas backup sistēmas un man nav jāuztic tas viss Aperture Vault sistēmai kas ir visai lēna. Kā bildē var redzēt, man ir otrs ārējais disks uz kuru bilžu sistēmu spoguļo Apple Time Machine. Pašu bibliotēkas sistēmu backupoju ar iebūvēto Vault sistēmu.

Kad bildes pievienoju no fotokameras (vai CD) – “Import” lodziņā norādu lai tās tiek ievietotas folderī piem. “2008” ar apakšfolderī “YY/MM/DD”.

picture-6

Apmēram šādi. Nezinu kāpēc, bet Lightroom man nedeva šādu kārtības izjūtu, un lai arī Lightroom noteikti ir pienācīgs konkurents ar ļoti detalizētu un ātru apstrādes sistēmu, es nejutu ka tā piedāvātais Workflow atbilstu tam ko es vēlos, un arī projektu pārskats nebija tik saprotams vai man pieņemams. Taču tiem, kuri lieto Windows, un kuriem Aperture vienkārši nav pieejams – arī Lightroom ir ļoti laba foto organizēšanas sistēma, tik laba, ka ilgi nevarēju izšķirties kuru no šīm divām īsti lietot.

14 Comments on “Kā es organizēju Apple Aperture

 1. Man kā lielam kārtības un sistēmas piekritējam patika raksts. Es gan pats lietoju joprojām parasto iPhoto, jo bildēju retāk un mazāk. Mēneša laikā varbūt ielieku tur ap 30 bildēm. Tapēc man ļoti noder jau tur esošā un, maniem bildēšanas apjomiem piemērotā “events” sistēma, kur vienkārši pierakstu “Biju ārā, nosalu, pabildēju sniegu 2008” vai ko līdzīgu. Biežāk gan vienkārši sakārtoju “vasara 2008”, “rudens 2008” vai kaut kā tā.
  Tagot pa filmiņām gan varētu, tā nav slikta ideja.

 2. Kā izrādās, bildes organizējam ļoti līdzīgi, man ir sakārtots pa gadiem un tad pa datumiem. Mazliet pietrūkst Picasa tas, ka bildes varētu referencēt.

 3. man patik ta, ka foldera nosaukums satur main clue un tad seko datums. Jo kad sakartoja tikai pec datumiem bija gruti orienteties, ja, piemeram, gribeji kadam paradiit Chehijas braucienu, bet taa kaa tas bija ljoti sen gruti bija atcereties datumu.

 4. Nevarētu teikt ka es manītu jebkādu bremzi jebkur. Zibenīgs uz visām darbībām, arī search. Aparāts ir pats pirmais inteliskais iMac (Core Duo 2GHz ar 2Gb RAM)
  starp citu pirms es izdzēsu totālas miglenes un visādas melnās bildes, man bija ~32000 bilžu un arī bija labi

 5. shaada sistēma ir izradījusies pieņemama ļoti daudziem cilvēkiem, toskait arī man, probēju gan, gan šitā, beigās tā vai tā bildes kaŗtojas – datums + notikuma parkasts un tad tagi.
  zvaigžnju sistema – nav svaigžņu bild skatāma, 2 radāma draugiem, 3 ļoti laba bilde, 4* un 5* vēl nav nevienai bildei, ceru ka katu kad arī tādas parādīsies 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.