Notes - Politics

Supernaudas mistērija

Jau daudzus gadus pasaulē klīst interesantas dolāru banknotes kuras savā būtībā ir viltotas, bet tas darīts tik perfekti, ka visa pasaule sacelta kājās lai noskaidrotu kas to darījis, dažos momentos pat radod valstu konfliktus. Šis banknotes sauc par “supernote“.

“It’s by far the most sophisticated counterfeiting operation in the world. We are not certain as to how this is being done or how it’s happening” — James Kolbe, congressman

Šī nauda ir izgatavota no tā paša kokvilnas/linu sajaukuma kas atšķir ASV naudu no citām. Tajā ir tās pašas ūdenszīmes kas redzamas no abām pusēm, krāsainās mikrošķiedras kas iešūtas naudas struktūrā, un gandrīz neredzama līnija kur rakstīts USA 100 un kas redzama ultravioletajā gaismā.

Tā pati īpaša pasūtijuma OVI tinte ir tikusi izmantota lai drukātu uzrakstu 100 apakšējā kreisajā stūrī. Īpaši pasūtīta un izgatavota tikai ASV valdības uzdevumā, šī tinte rada iespaidu ka uzrakstam mainās krāsa dažādos leņķos.

Ir atrasti vismaz 19 dažādi viltojumu varianti, kas visi atbilst nelielām izmaiņām īsto naudas mašīnu variācijās. Tās arī iekļauj sevī papildus izmaiņas kas nav uz orģināliem.

Kopš 1989 gada tikai 50 miljonu šādu banknošu ir atrastas, kas norāda ka nauda tiek drukāta nelielos daudzumos, un pat nav atmaksājusi ļoti dārgo ekipējumu kas nepieciešams lai veiktu šādu viltojumu.

Industrijas eksperti uzskata ka viltojumi ir tik realistiski, ka tos varēja izgatavot kāds ar tiešu piekļuvi valdības (lai kādas arī tas nebūtu) naudas mašīnām.

“It’s not a fake anymore. It’s an illegal parallel print of a genuine note. The supernotes are of such high quality and are updated so frequently that they could be produced only by a U.S. government agency such as the CIA.” — Klaus Bender, the author of Moneymakers

Daudz dažādu apvainojumu no ASV valdības puses ir tikuši vērsti visabsurdākajos virzienos, t.sk. Z.Korejas, Irānas un Ķīnas (kuru pašu naudas izgatavošanas kvalitāte ir stipri zem dolāra līmeņa)

Lai kas arī nebūtu naudas izgatavotājs, ir viena savdabīga, pilnīgi nepamatota teorija kas radusies no līdzīga precedenta vēsturē – savos laikos Amerikas CIA mēģināja sagraut PSRS ekonomiku viltojot viņu toreizējo naudu …

Arī šodien šīs naudaszīmes turpina uzpeldēt dažādās pasaules malās, pirmo atrada kāds īpaši acīgs bankas darbinieks Filipīnās, 1989 gadā.

Lai cik dīvaini tas jau tā neliktos, ir vēl interesantāks pavērsiens – šai nauda ir mikroskopiskas papildus detaļas, gandrīz kā kāds būtu marķējis savu viltoto naudu. Piemēram uz Filadelfijas Neatkarības Ēkas, kas attēlota uz dolāra, jumta ir viena neliela papildus ēnojuma strīpiņa, kas nav uz orģināliem. Viltojumiem arī trūkst mikroskopisko tintes traipiņu kas rodas masveida ražošanas procesā naudas loksnes liekot vienu uz otras.

Tinte kas tiek izmantota naudas apdrukāšanai tiek ražota ASV valdības drošības telpās, un to dara Šveices kompānija Sicpa, kas apgalvo ka vairs nekādu savu produkciju netirgo uz Ziemeļkoreju – gājiens ko izprovocēja sākotnējie Buša aizvainojumi uz šo valsti, kas gan tagad ir atcelti jaunu pierādījumu dēļ.

Fergusons, kas vadīja naudas drukāšānas procesus no 1998 līdz 2005 apgalvo ka netiek izmantots kāds cits papīrs vai balināta tinte no esošām naudaszīmēm. Viltotājs īpaši izgatavojis papīru un tinti, kas ir visai liela veltīšanās.

Viltotāji izgatavojuši kopijas visām dolāra 19 izmaiņām kādas bijušas kopš 1989 gada, sākot ar bankas sekretāru uzvārdiem un beidzot ar jaunajām dolāra zīmēm ar lielāko Franklina attēlu un citām jaunām drošības iezīmēm, kas tika vilotas uz supernaudas jau mazāk kā gadu pēc šī fakta – ko tādu nespēj neviens cits viltotājs.

“it is so elaborate it doesn’t pay for the counterfeiting anymore”

36 Comments on “Supernaudas mistērija

 1. Paši amerikāņi printē naudu, jo tās ir par maz, bet lai neceltu paniku finanšu tirgū un noslēptu to, ka pašu ekonomika ir d*rsā, tiek pa kluso printēts un visa “liekā” nauda norakstīta uz mistiskajiem “viltotājiem” 😉

 2. Nu vispār jau šitais ir sen zināms, to naudu no Āzijas (bija Z-koreja, Honkonga vai kautkas no tā gala) sūta uz Eiropu(Londona) un arī Maskavu. Bija raidījums, kā tvarsta tos vedējus. Un summas jau nav maziņās. Tā ka nekādas mistērijas nav, bet ir pilnīgi tāda pati nauda kā īstā.Pēc tam kad skatījos pa Discovery, kā ražo USD un cik neticami droša tā nauda ir. gribējās pasmaidīt.

 3. Nu īstenībā jau šis nebūt nav vienīgais no, tādie naudas viltošanas gājieniem. Mūsu ļaunuma iemiesojums Hitelrs savā laikā sablieza milzonīgos apjomos pilnīgi perfektas britu mārciņas, kuras japilnīgi visas tiktu iepludinātas Lielbritānijā, pilnībā nograutu tās finanšu sistēmu. Operācija šķiet saucās “Bertolds” (vai kautkas tamlīdzīgs uz B burta).Raksts kā tāds ir labs, regulāri kautkur uzpeld ziņas par perfektiem ASV dolāra viltojumiem.

 4. Vispaar jau ar naudas viltoshanu bija zinaams precedents Staljina laikaa, kad krievu specdienesti jau drukaaja identiskus ASV dolaarus, ar vienu atshtjiriibu ka atstarpe starp 0 un 1 uz 100 esot bijusi par kaut kaadu nieciigu attaalumu lielaaka nekaa orgjinaalam. Paareejais esot bijis tieshi kaa iistajam, tas pats papiirs, taa pati tinte utt.

 5. Ja viens var izdarīt kaut ko, tad kāpēc lai kāds cits nevarētu atkārtot tiesi to pašu identiski? Pietiek ar labu gribēšanu un mazliet finansēšanas, lai uztaisītu perfektu naudas drukājamo mašīnu. Tas tā – ja nu mēs pieņemam, ka naudas viltošana, kā tāda vispār notiek…

 6. nu naudas drukāšanas biznesā jau var ieguldīt nenormālo naudu, jo pie perfekta izpildījuma neatmaksāšanās nav iespējama 😀

 7. Es personīgi uzskatu ka tie ir vai nu paši amerikāņi (lai gan tad nebūtu atšķirības no īstās naudas) vai arī kāda lielvalsts kas vēlas ameriku sagandēt 🙂

 8. Pats interesantaakais ir tas, ka viltotaajs ieviesis atshkjiribas zimes, tas jau liek domaat, ka kaads tieshaam pats sava prieka peec iepludina shaadu naudu. Daudz tachu dzirdeets par cilveekiem, kas itkaa ielauzushies Pentagona datorsisteemaas un atstaajushi savu ziimi/parakstu. Interesants hobijs, taa teikt, lai paradiitu “redz kaa es varu”

 9. “Kopš 1989 gada tikai 50 miljonu šādu banknošu ir atrastas, kas norāda ka nauda tiek drukāta nelielos daudzumos, un pat nav atmaksājusi ļoti dārgo ekipējumu kas nepieciešams lai veiktu šādu viltojumu.”
  nu nezinu gan – ja jau praktiski identiskas īstajām, kāpēc lai nebūtu vēl 200 vai 500 miljoni banknošu, kas vienkārši nav atklātas?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.