Politics

Par ekonomikas krīzi

Ļoti interesants raksts par situāciju Austrumeiropā (tai skaitā pie mums) un par nekustamo īpašumu burbuli. Daudz patiesību un interesantu novērojumu. Viena no burbuļa pazīmēm, rakstīts šai rakstā, ir vidējas mājas cenas un ģimenes gada ienākumu attiecība. Attiecība 1:1 nozīmē cenas ir pārāk lētas, attiecība 2:1 ir normāli, 3:1 liek jau uzmanīties, bet vairāk jau liecina par cenu pārspīlētību un burbuļa plīšanas tuvošanos. Latvijā piemēram ja ģimene vidēji pelna 12000Ls gadā, bet māja maksā lētākais 100’000Ls (grūti būs atrast) tad attiecība ir 8:1, kas liecina ka pie mums cenas ir vienkārši nekontrolējami sakāpušas.

So a sound analysis indicates that the economy is bound to collapse in the near future, while a government-endorsed analysis concludes that everything is great and will get even better.

10 Comments on “Par ekonomikas krīzi

 1. Pats smiekligakais bij, kad nesen klausījos tramvaja vadītāja rādžiņu, kur izskanēja ziņa par to, ka Saeimā rosinās ieviest kriminālatbildību par “lata devalvācijas” baumu izplatīšanu. Tas ir sviests, kaut ko absurdāku un smieklīgāku nevar iedomāties!

 2. Nu nezinu par tiem viņa “rule of the thumb”. Es piemēram neredzu pamatojumu tam, kāpēc mājokļiem (atzīmēšu, mājokļiem, nevis mājām) būtu jāmaksā 2 gadu ienākumus. Es esmu agrāk dzirdējis novērtējumus, ka īpašumam būtu jāmaksā aptuveni tik, cik maksā to īrēt 20 gadu garumā, jeb 5% annual ROI. Īres maksu nosaka stingrs īstermiņa piedāvājums un pieprasījums, līdz ar to īres maksas ir tirgus situācijas rādītāj ar tikai dažu mēnešu aizkavi. No tā var viegli izrēķināt neitrālo mājokļa cenu (t.i. ja nav kopējās tigrus tendences dzīves līmenim palielināties).Ja paskatās no tādas perspektīvas, tad rakstā minētajos piemēros īpašuma vērtība ir pārspīlēta tikai 25-50%, kas nav ne tuvu sensacionālajiem 300-400%, ko raksta autors apgalvo.
  Burbulis ir un viņam sprāgstot ietekme būs tāda, ka mājokļu cenas tirgus panikā nokritīs zem normālvērtības, bet ar laiku uz normālvērtību arī atgriezīsies. Jautājums ir tikai cik sekundāru ekonomisku problēmu iedzīvotāji un valdības pa panikas laiku paspēs sataisīt.

 3. Rīgā divistabu crapy dzīvokli var dabūt par 300 Ls īre + komunālie maksājumi. tātad 300x12x20 = dafiga 😀 jeb 132`000 Ls, kas savukārt ir vairāk par piedāvāto cenu pašreiz tirgū.
  Otrs jautājums – cik maksā jūsu laiks – attiecigi cik tālu no jūsu darbavietas jūs esat ar mieru dzīvot un ziedot laiku, lai dotos no un uz darbu (protams, pie nosacījuma ka satiksme tiek organizēta nevis kā Kairā, bet gan R-eiropā) un cik ilgā laikā transporta izdevumi pārsniegs mājokļa iegādes izmaksu starpību.

  No cilvēkiem kas izvēlējušies lētaju dzīvokli, bet tālāk no Rīgas ir dzirdēta šāda frāze: “Strādāju par privāto taksistu, berni uz skolu, pats uz darbu, laulātais dzivesbiedrs uz darby, savākt visus atpakaļ, lielveikals nopirkt pārtiku, ja sīkajiem vēl kādi tusi vai nodarbības, tad tur vēl aizvest.”

  Mājas būvnieciba neatkarigi ne no kā maksā vienādi, tāpēc jaunu māju celt ir stipri izdevigāk pēc iespējas tuvāk rīgai ja ne pašā Rīgā, atšķirība būs zemes cenā 20Ls par kvm līdz 50Ls par kvm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.