Ceļotājs
Lasīju kādas meitenes blogā par to kā viņa apceļojusi Latviju vienā braucienā. Es nemāku skaisti rakstīt, bet man gribētos kautko pateikt ceļošanas sakarā, jo pēdējā laikā esmu daudz tādus cilvēkus manījis kas ceļo tikai dēļ ķeksīšiem. Latvijā, tāpat kā jebkurā citā vietā ir daudz skaistuma – un tas neslēpjas apskates objektos, kas sagatavoti tūristiem gozējas pilsētu centros, vai citās viegli atrodamās, uz kartes atzīmētās vietās. Nedaudz iespaidojoties no Responsible Travel mājaslapas, par tūristiem, gan tāliem, gan tepat Latviju apbraukājošiem, varētu pateikt šādi:
Tūrists izceļās kā tāds saulē apdedzināts deguns. Tie ir atsevišķi no cilvēkiem, un vietām kuras tie apmeklē. Nepacietīgi saņemt ilgi gaidīto divu nedēļu labsajūtas devu, apņēmušies to par katru cenu ierakstīt fotoaparātā un ne pārāk komfortabli vietējo cilvēku klātbūtnē, tie slēpjas kameras otrā pusē.
Ceļotāji savukārt iegrimst vietās un kultūrās – viņu braucienam vienmēr ir iemesls un jēga. Tie sapazīstas, smejas un strīdas ar vietējiem cilvēkiem. Ceļotājs paplašīna savu redzeloku, redz savu dzīvi no citu acīm, iegūst jaunas perspektīvas un skatu uz pasauli. Tie atgriežas mājās ar pieredzēm kas papildina to vērtības. Tūrists turpretim nostiprina iepriekšējas pārliecības, nosauļojas un atbrauc mājās nedaudz nabagāks.
Ceļotājs pilnībā izbauda vietas kuras viņš apmeklē, ne tikai novēro. Lai to varētu izdarīt vispirms vieta ir pilnībā jāpieņem kāda tā ir. Pieņem ka Āfrikā ir karsti, ka ir kukaiņi, ka dzīve kustas savādākā ritmā un ka dažās valstīs vietējiem tu liecies fascinējošs un viņi uz tevi skatās.
Pārstāj salīdzināt visu ar mājās esošajiem komfortiem vai citiem brīvdienu izbraucieniem. Ir pieņemami dusmoties par karstā ūdens trūkumu istabā, bet atceries ka tas kautko pasaka tikai par tevi, un nevis hoteli – atturies no rietumnieciskās tieksmes visu izmainīt. Vienkārši esi. Tikai tad tu vari patiesi izbaudīt vietas un cilvēkus.
Ieej pasaulē, nevis rāpies tai virsū. Iemācies atrast mirkli kad tu nezini cik ir pulstenis, kad nav plānu un nav jādomā par rītdienu. Atceries ka brīdī kad tev ir radies konkrēts viedoklis par kādu vietu, tu pārstāj būt ceļotājs, un paliec par vērotaju, jo patiess ceļotājs vienmēr paliek ziņkārīgs, un turpina pētīt un mācīties. Nedaudz izpētijis informāciju ceļvedī, atstāj to viesnīcā, jo vairāk tu uzzināsi no vietējās tantes maizes veikalā. Vienkārši apsēdies un kādu brīdi pavēro kā pasaule iet tev garām. Tūrista vēlme ieraudzīt visu uzreiz – bieži beidzas ar vilšanos.
Brīdī kad tu izbaudīsi kādu vietu pilnībā, notiks kas dīvains. Tu sapratīsi ka tas ļauj tev veikt ziedojumu – tu esi sastāvdaļa vietējās sarunās, dalies ar zināšanām un humoru, dalies ar materiālu labumu vietējos veikalos, ēdnīcās un pie vietējiem cilvēkiem kas tev var kalpot kā gidi. Pavisam nedaudz, bet tu sāc kļūt par vietējās sabiedrības daļu. Kautkur dziļi iekšā mēs visi vēlamies kautkur piederēt un būt par kādu labumu šajā pasaulē. Tas – un nevis materiāla bagātība un slava – padara mūs laimīgus. Sasniegt to tālu no mājām – tas ir patiesi maģisks piedzīvojums. Šajā brīdī tu vēl to neapzinies, bet esi kļuvis par atbildīgu ceļotāju, un saņemot – tu pretī arī dod.
_
Ieteikumi:_
-
Painteresējies par vietu kur tu brauksi, par kultūru un valodu. Ceļojot ar cieņu, cienīs arī tevi.
-
Iepriekš jau atbrīvojies no visiem iepakojumiem – attālās vietās ir grūtības ar atkritumu pārstrādi
-
Pērc vietējos produktus importēto vietā, tā tu atbalsti vietējos ražotājus un zemniekus
-
Sarunā kādu vietējo cilvēku par savu gidu, tu atklāsi vairāk, un atbalstīsi viņu finansiāli
-
Nepērc lietas kuru veidošana apdraud retās sugas
-
Cieni kultūru, tradīcijas un svētās vietas. ja šaubies – neej
-
Lieto publisko transportu vai noīrē velosipedu – labs veids kā satikt vietējos cilvēkus un samazināt atmosfēras piesārņojumu
-
Taupi ūdeni. vairākās valstīs tas ir vērtīgs, un tūristi to bieži izmanto vairāk par vietējiem
-
Atceries ka vietējiem bieži ir cits domāšanas veids un laika uztvere, tas nozīmē ka viņi nevis kļūdās, bet ir atšķirīgi