Šokolāde
Nevarēju saprast kādēļ uz Laimas šokolādēm parādījies uzraksts Th.Riegert. Vakar pie manis ciemos bija mana tante, ar kuru daudz un dikti izrunājāmies par Latvijas vēsturi, pirmskara gadiem un visādām citām lietām, tad papildus palietoju gūgli un vikipēdiju, un nu varu padalīties. Sākumā par šokolādēm pavisam īsi …
1870. gadā Teodors Rigerts atvēra savu šokolādes ražotni, kas gadu gaitā ķluva par lielāko baltijā un krievijā. 1925. gadā tā tika pārsaukta par Akciju Sabiedrība “LAIMA” un turpmāk brendoja savus produktus ar šo vārdu. Tajā pat laikā 1910. gadā Vilhelms Ķuze atver savu šokolādes darbnīciņu un ar nelieliem pārtraukumiem turpina to paplašināt līdz 1935. gadā uzņēmums jau kļūst par akciju sabiedrību ar apgrozījumu mērāmu miljonos, un brenda popularitātes un reklāmas esamības ziņā pārspēj Laimu. Tad nāk 1941. gads kad Vilhelms Ķuze mirst izsūtījumā, un padomju varas piesavinās ražotnes, pārsauc brendu par ’17. jūnijs’ un saldumu darbus sadala tā – šokolādes ‘Laimai’, cepumi ’17. jūnijam’, karameles (laikam) jaunizveidotajai ‘Uzvarai’. Par ’17. jūniju’ Ķuzes uzņēmums tiek saukts gandrīz līdz mūsdienām 1990. gadā kad to nodēvē par ‘Staburadze’. Šodien Staburadze, Uzvara un Laima pieder vienam īpašniekam (Islandes “Nordic Partners“, kam pieder lielākā daļa “NP Confectionary AB“, kam savukārt pieder aptuveni 90% Laimas*), lai gan liels bija mans pārsteigums kad uzzināju ka salīdzinoši nesen vecrīgā atvēries V.Ķuze šokolādes veikals, kuru itkā atvērusi viņa mazmeita. Vajadzēs iebraukt un apskatīties.
* – AS Laima lielākais akcionārs ir NP Confectionary AB, kurai tieši vai netieši pieder 100% AS Laima akciju. Tās īpašnieki ir Juris Jonaitis, kam pieder 3% akciju, un Nordic Partners grupa, kas pieder Gisli Reinisonam (53%), Daumantam Vītolam (11%) un Islandes uzņēmumam J&K Holding (36%), kura pārstāvis ir Jons Tors Hjaltasons. – db.lv