music - Notes - Travel - Weather

Interesants pavērsiens mūzikas gaumē

Tie kas vēl nezina, tiem varu atklāt ka pēdējās dienas esmu kļuvis par kāda Čehu mūziķa dziļu cienītāju. Stāsts tiem kas vēl nav klausījušies manu piedzīvojuma atklāstu ir sekojošs – bijām Aušvicas (Osviecim) koncentrācijas nometnēs, kas maigi izsakoties ir drūms un neaizmirstams pasākums.
Tajā dienā Polijā plosījās sniega vētra, ik pa brīdim putinot tā, ka fotoaparātu es piesedzu ar informatīvo bukletu, pārmaiņus noslēpjot to pavisam. Braucot mājup, noskaņojums automašīnā bija atbilstoši kluss. Mūsu Indonēziešu draugs ik pa brīdim apvaicājās vai ārā plosošās vētra jau ir ‘liels siegs’ vai tikai ‘normāls sniegs’. Bija jau iestājusies tumsa, un sniega putenis sasniedzis apmērus kad vairs nevarēja saskatīt ne ceļa zīmes, ne automašīnas ne arī ceļa malas – šoseja burtiski sniegā ierakta. Tad arī viņam paziņojām ka sniegs ir sasniedzis Liela sniega apjomus, bet ne par to es iesāku rakstīt.

Par to ka palūdzu noņemt skanošos vācangliskos mūziķus un uzlikt kādu Čehiskāku izpildītāju – mūsu šoferis bija cits mans draugs – no Čehijas. Pabeidzis stāstu kas atbildēja manu jautājumu par viņa viedokli Čehijas/Čehoslovākijas jautājumā viņš uzlika kādu vietējo mūziku un mēs turpinājām klusi braukt dziļāk melnbaltajā ziemā. Fonā burvīgajai mūzikai mans Čehu draugs sāka skaidrot dziesmu vārdus un lauzītā angļu valodā tulkot tos.

Ir grūti izskaidrot šo burvīgo, pat sirreālo braucienu, kad ārā pa logu ir tikai balti punktota melna siena, galvā ir piedzīvotie spligtie nometnes attēli, lielākā braucēju daļa klusi čuč (vai arī pie sevis pārdomā redzēto) un klusi skan brīnišķīga, nedaudz bēdīga mūzika, kuras skaistos vārdus man tulko cilvēks no piektās valsts šajā piedzīvojumā. Indonēzietis, Čehs, divi Latvieši un Krievs (pēc pases) – visi vienā mašīnā Polijas mazpilsētā, ceļā atpakaļ uz mājām. Un viņš – klusi turpina dziedāt par plaisu starp pasaulēm, par ēnu kas krīt mūsu dzīvēs, par pārdzīvojumu, skaistumu un tik daudz ko citu.

Vienīgajam man zināmajam šīs lappuses lasītājam kas arīdzan ir Čehu pazinējs, došu vienu iespēju minēt ko īsti mēs klausījāmies tajā sniegainajā naktī.

8 Comments on “Interesants pavērsiens mūzikas gaumē

  1. Siika detalja, Jaromir Nohavica (Jareks ir saiisinaajums, un uzvaardaa nebutu jabut garumziimei. Vismaz chehi man dzirdot to neizrunaa). Man ir liela daljha vinju albumu, ja interesee. Liekas visi.

  2. Hei – tad es tomeer neesmu zemee metams mineetaajs. Varu tev ieteikt noskatiities filmu Rok dabla (Year of the Devil), kuraa Nohavica atveido pashu sevi (kaut gan taa ir maakslas filmas) un ir filmas galvenais varonis. Tur ir gan vairaakas vinja dziesmas iekshaa, gan vispaar prikoliiga filma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.