Apple - Technology - Tutorial

Smuki samazinam bildes bez maksas programmām

Kā zināms, samazinot digitālo fotokameru bildes, ekrāna skatīšanai, vai publicēšanai internetā, tās parasti zaudē asumu (ja tāds vispār ir bijis sākotnēji). Tāpēc biežākā metode problēmas risināšanai, ir “unsharp mask” (vai “smart sharpen”) iekš Photoshop. Tikai šim mērķim iegādāties šo programmu būtu neprāts, tāpēc līdzīgas iespējas iespējams izmantot arī bezmaksas GIMP un citās programmās. Taču tāpat, ja nepieciešams tikai samazināt, un nav vēlmes instalēt veselu programmatūras pakotni tikai šim mērķim, iespējams izmantot arī komandrindas rīku “ImageMagick”. Šis rīks gan spēj daudz daudz vairāk nekā šeit aprakstīts, taču raksts ir tikai par samazināšanu.
Protams, arī uz MacOS iebūvētās bezmaksas programmas “Preview” var izdarīt tīri vienkārši, taču tur pieejamais Sharpen variants ir pārāk uzbāzīgs un neglīts.

Tāpēc intereses pēc pamēģināsim ImageMagick. Uz Linux to var uzinstalēt savādākos veidos, droši vien ar apt-get, bet uz MacOS to dara šādi (vispirms no App Store jāuzinstalē sistēmas rīku kopums XCode).

  1. Komandrindā ielīmējam šo rindiņu lai uzstādītu Brew: ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.github.com/mxcl/homebrew/go)"
  2. Turpat rakstam brew install imagemagick

Kad process pabeidzies, sistēmā parādijušās vairākas jaunas komandas, tai skaitā convert.

Bilžu samazināšanai vislabāk izmantot Lanczos algoritmu, kas bildi tik ļoti nesamiglo kā piemēram Photoshop Bicubic algoritms. Pie reizes, komandā var norādīt arī instrukciju nedaudz uzlabot bildes asumu ar unsharp. Komanda vienas bildes samazināšanai ir šāda:

convert nosaukums.jpg -resize x1080 -unsharp 0x0.75+0.75+0.008 jaunaisnosaukums.jpg

Tātad paskaidrojot sīkāk, sākumā izsaucam convert programmu, norādam lielo bildes failu ko samazināsim, pasakam ka vēlamies tieši samazināt, norādam izmēru (konkrētajā gadījumā esmu norādijis tikai augstumu 1080 pikseļi, lai izvairītos no bildes proporciju maiņas, ja bilde ir vertikāla), tālāk norādam instrukciju unsharp, un tās parametrus (0 x radiuss + daudzums + threshold) un visbeidzot jaunās bildes nosaukumu.

Par unsharp parametriem – pirmais vienmēr var būt nulle, jo neko nedara. Radiusu iesaku turēt zem viens. Daudzumu arī, lai nebūtu uzmācīgi. Threshhold nosaka, lai funkciju pilda tikai uz detalizētajām bildes daļām, nevis teiksim uz viendabīgām debesīm.

Ja funkciju vajag izpildīt uz veselu folderi ar bildēm, varam izmantot MacOS komandrindas priekšrocību veikt funkcijas atkārtoti:

for file in *.jpg; do convert $file -resize x1080 -unsharp 0x0.75+0.75+0.008 small-$file; done

šis paņems visus JPG failus folderī, un veiks minēto darbību, izvadot jaunus failus ar jaunu nosaukumu, kam priekšā rakstīts “small-“.

Rezultātā bilde būs samazināta kvalitatīvi, nezaudējot asumu.

Paraudziņi:

Parasts samazinājums ar PS

Imagemagick ar minētajiem parametriem (turklāt fails ir mazāks)

6 Comments on “Smuki samazinam bildes bez maksas programmām

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.