Notes - Uncategorized

E-grāmatas Latvijā

Sāksim ar to, ka man ir Kindle. Tas ir tāds lielisks grāmatu lasīšanas rīks, ko ir gaužām vienkārši lietot gan pirktām grāmatām, gan piratizētām grāmatām. Godīgi teikši – pirmo reizi redzu ierīci, kur nopirkt saturu ir vieglāk nekā piratizēt. Atverot Amazon.com ir tāda poga “one click buy”, izvēlos grāmatu, piespiežu to pogu, un kamēr pieceļos no datora un pieeju pie Kindle – grāmata mani tur jau sagaida. Cita veida grāmatu gadījumā es nosūtu epastā viņu kā pielikumu uz mansvā[email protected] un grāmata atkal jau parādās manā ierīcē. Nav pat vajadzīgs Kindle – šobrīd “testēju” vienu Android planšetdatoru (raksts ir zemāk), un arī tajā ir Kindle programma, kur automātiski parādās manas jaunās grāmatas.
Biju ciemos un man pastāstija, ka esot tāda Ilonas Balodes grāmata, kā Rolands Ūdris kopā ar viņu brauca uz Pekinu ar autostopiem. Sagribēju izlasīt – atrodu googlē šo grāmatu. Tāda ir pieejama Zvaigznē, šajā vietā.

Redzu, ka tur ir e-grāmatas variants, uzspiežu uz tā linka, nomainās cena (puscena! vismaz kāda pozitīva ziņa!). Spiežu “PIRKT” un atveras kaut kāda cita lapa, līdzīga pēc izskata. Izrādās mani vienkārši pārsūtija uz http://www.e-gramatnica.lv un viss. Vēlreiz skatos kur ir pirkšanas poga – ok “ielikt grozā”. Spiežu to pogu, parādās brīdinājums “Jūs esat izvēlējies/-usies e-Grāmatu.
e-Grāmatu varēsiet lasīt datorā vai e-Grāmatu lasītājā ar bezmaksas datorprogrammu Adobe Digital Editions
“. Koaaaa? Kā to lai saprot, man Kindlē nav tādas programmas (ADE)?! Ir links, kas ved uz paskaidrojumu (jaunā logā), kur uzrakstīts principā tas pats. Nav saprotams ko tas īsti nozīmē “Lasīt ar Adobe Digital Editions savā E-lasītājā”. Lasītājā nav tādas programmas. Nekas, es jau neesmu gluži iesācējs, tad jau redzēs ko tālāk man iedos. Vēlreiz spiežu “PIRKT!” (jau trešo reizi).

Parāda reģistrācijas logu, kur pēc visiem interfeisa vadlīniju sliktākajiem paraugiem, man prasa aizpildīt nevis vienu, bet 14 lauciņus! kad tas ir izdarīts, forma paziņo, ka jāgaida epasts, un viss. Nekāda pirkuma vairs. Gaidu gaidu – nekas nenāk. 10 minūtes vēlāk nekā. Okei, reģistrējos vēlreiz. Tas epasts ko ievadīju, login formā netiek pieņemts, tāpēc domāju, ka jāgaida “confirmation links” vai kas tāds. Pieņemu, ka kaut kas nenostrādāja, jo par eksistējošu epastu nesūdzās un akceptē. Pēc brīža epasts ir klāt!

Tajā pat logā, kur teikts ka jāgaida epasts, ievadu lietotāju un paroli , un man pasaka, ka esmu ielogojies.

Kur palika mana grāmata?

Meklēju lietojot Search, atrodu, vēlreiz spiežu pirkt, tad vēlreiz izlec brīdinājums ka vajag ADE progu, spiežu atkal jau PIRKT (piekto reizi) un tad beidzot nonāku pirkumu grozā, kur seko kredītkartes maksājums. Pēc samaksas pasaka “paldies” un nekas nenotiek. Epastu nav, nekā nesaprotu.

Kur grāmata?

Meklēju personīgo kontu, tur ir sadaļa “mani pirkumi”, tur beidzot atrodu grāmatu. Ielādēju ePUB failu, kas patiesībā nav nekāds ePub fails bet kaut kāds kreiss murgs, ko var atvērt tikai ar Adobe Digital Editions programmatūru. Eju uz Adobe saitu, lādēju to briesmīgo programmu. MacOS nokliedzas, ka šī programma ir aizdomīgi kreisa, un ka to negrib instalēt. Interesanti, ka tāda programmatūru giganta kā Adobe programma izskatās neuzticama. Ar citiem Adobe softiem šādu error nebiju manījis.

Neko, eju settingos, ieslēdzu atļauju instalēt “kreisos softus”, uzlieku programmu. Ko es redzu? Grāmatu importē, lasīt varu datorā. Neredzu iespējas to kaut kur nosūtīt, vai lietot jebkādā citā veidā.

Nospļaujos, atrodu googlē “digital editions DRM remover”, uzinstalēju pirmo ko atrodu, ar vienu pogas spiedienu pārtaisu grāmatu uz normālu ePub, ar Calibre (programma visādām Kindle lietām) sūtu uz Kindle un viss. Varu lasīt grāmatu.

Ceru, ka Ilona Balode dabūs kādu kapeiku no maniem pieciem Latiem, bet ja es esmu vienīgais, kas nopircis šīs grāmatas eBook versiju – nebrīnieties kāpēc tā ir, un kāpēc E-grāmatu bizness Latvijā nezeļ un neplaukst kā cerēts. Kamer mūsu e-veikali būs veidoti kā caur pakaļu, nekas nevar iet uz priekšu.

Papildinājums. Zvaigznei. Es vēlētos:

– lai nav nodalīts veikals parastajām grāmatām un egrāmatām
– lai nav jāreģistrējas portālā priekš pirkumiem
– ja tomēr reģistrēties, lai prasa tikai email un lai nebūtu tāda čakara
– lai grāmatas download links parādītos pēc pirkuma, nevis, ka jāmeklē
– lai nebūtu DRM, vai arī tiktu vienkāršāk paskaidrots kā grāmatu dabūt lasītājā

20 Comments on “E-grāmatas Latvijā

 1. Es gan izvēlējos citu grāmatu, bet mazāk saspringstot uz e-gramatnica pirkšanas ērtumu un Adobe Digital instalācijas tiku pie grāmatas savā Kindle. Domāju, ja Zvaigzne ABC izvēlētos tirgot savas grāmatas caur Amazon, tad lasīšana Kindlē nebūtu tā ar vairākiem pietupieniem pie grāmatas jātiek. Bet otru reizi pērkot grāmatu viss jau bija daudz ātrāk un vienkāršāk. Neatceros gan kurš, kādā sakarā, bet gadus atpakaļ, kad padzirdēju par Zvaigznes ABC vēlmi tirgot e-grāmatas, tur runa bija par procentiem, ko paņem starpnieki (Amazon, ADE).

  1. Nē! Es negribēju lai viņi tirgo grāmatas Amazon. Es gribu:
   – lai nav nodalīts veikals parastajām grāmatām un egrāmatām
   – lai nav jāreģistrējas portālā priekš pirkumiem
   – lai grāmatas download links parādītos pēc pirkuma, nevis, ka jāmeklē
   – ja tomēr reģistrēties, lai prasa tikai email un lai nebūtu tāda čakara
   – lai nebūtu DRM mēsla

 2. Paldies par viedokli! Tava pieredze pierāda DRM bezjēdzību, tas tikai sanikno godīgos pircējus un veicina individuālo pirātismu. Ne velti pasaulē pazīstami e-izdevēji sāk no DRM atteikties t.s. social DRM labā, un arī Latvijā tendences priecē. Mēs esam par atvērtajiem formātiem, ko var lasīt uz jebkuras ierīces. Prieks, ka arī Kindle e-lasītājos ePub lasīt nav nekādu problēmu ar mazu pārseivošanu mobi formātā.
  Bet Papuass ļoti precīzi pateicis, ar skaidrāku procesu un instrukcijām lielu daļu sāpes Tev varēja ietaupīt. Diemžēl DRM jālauž būtu anyway 😉 Tomēr arī tādu legālu e-grāmatu latviski, kas nav Adobe DRM noslogotas, kļūst aizvien vairāk!

 3. Amazon Kindle jau ir forša, bet diemžēl slēgta un monopolorientēta sistēma.LV ir arī tirgotāji, kuri ražo grāmatas bez DRM.
  Zvaigznes internetveikals ir neveikls, nekāda sakara ar e-grāmatām.

 4. Nuuu no juridiskā aspekta, nevis tehnoloģiskā ir slēgta. Tu pārkāpi licences noteikumus. Tāpat arī, lai citās ierīcēs, kurās nav pieejama Amazones programmatūra, lai lasītu Amazonē pirktās grāmatas (ko varētu gribēties, ja grāmata Amazonē ir lētāka kā citā veikalā vai citur vispār nav pieejama), jāpārkāpj licences noteikumi.Vainīgs patiesībā ir DRM, no otras puses arī Adobes DRM ir slēgta sistēma, tikai atšķirība, ka Adobes DRM atbalsta vairākas dažādu ražotāju ierīces un var iegādāties grāmatas dažādos veikalos, kuri var savā starpā konkurēt.

  1. Tas teikums attiecās uz to, ka šoreiz nepārkāp Kindles, bet Adobes noteikumus. Doma – kaut kādus noteikumus sanāk pārkāpt. Ar ko tas labāks/sliktāks, ka tavā gadījumā šoreiz tas ir Adobes DRM, nevis Amazone (?). Bet atkārtoju vēlreiz – DRM ir patiesais ļaunums šeit, nevis mobi vājās iespējas formatēt salīdzinājumā ar epub, vai Amazones iespējas bloķēt lietotāja kontu ar pieeju visām nopirktajām grāmatām 🙂

   1. Redzi, pati tā sistēmas būtība ir absurds. Tas ir kā pārdot maizes klaipu, ar nosacījumu, ka tu viņu ēdīsi tikai konkrēta dzīvokļa virtuvē, bez citu cilvēku klātbūtnes, nemaz nerunājot par dalīšanos ar citiem. Ja esi samaksājis, manuprāt tiesības ir darīt ko vēlies, ja vien nav runa par pavairošanu. Kāpēc es nevarētu lasīt to citā ierīcē? Es negrasos kopēt, pavairot vai dot citiem. Šis DRM Ir absurds, un man piekrīt ļoti daudz cilvēku. Piekrīt pat piemēram Apple, jo vismaz no mūzikas savus DRM jau ir novākuši.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.