Notes - Uncategorized

Nākotne

Zinātniskā fantastika, gan grāmatas gan filmas, vienmēr nākotni paredzējusi visai līdzīgās krāsās – visa attīstība tiek likta uz visuma izpēti, transportu un robotiku (t.i. citas galaktikas, lidojošas mašīnas, mākslīgais intelekts). Šī nākotne daudzos no gadījumiem jau sen ir pienākusi. Realitāte ir bijusi pavisam cita – komunikācija un izklaides. Vairāk tā kā tuvojamies Idiocracy nākotnei. Tiešām tas ir virziens kurā ejam? Tiešām telefoni, internets, stulbumdroša navigācija un gudrie televizori ir viss uz ko esam spējīgi?

22 Comments on “Nākotne

 1. Itkā jau neviens neliek uz to visu ‘pavilkties’ + vēl there is open field, lai izgudrotu kaut ko citu … ‘derīgāku’ …Bet ja padomājam tā globālāk … kāds būtu mērķis visuma izpētei ? Labums būtu šauram zinātnieku lokam, kuri varētu iesaukties “Yes! We did it!” Pārējiem zemeslodes miljardiem tas būtu, maigi sakot, pie kājas. Miljardiem nav pie kājas fancy gadžets, kur var darīt dajebko … nūuu … precīzāk .. izklaidēties.

  Ja tā padomā … tad kas vēl nav atklāts/izgudrots, kas būtu essential priekš cilvēces ?
  Šobrīd praktiski VISS tiek balstīts uz datoru … un ja dators attīstās (kļūst jaudīgāks, mazāks utt), tad viss, kas ar to saistīts kļūst labāks (ķipa). Datorizēti pašbraucoši auto, datorizēts makdonolda pārdevējs … whatever … un ko cilvēks darīs tajā laikā ,kad viņu ved datorizētā automašīna ? … spaidīs savu gadžetu, lasīs twitteri un sejasgrāmatu … vienvārdsakot – slinkos.
  Slinkums (un karš) virza tehnoloģiju attīstību … ne viens, ne otrs nav labs.

  Vēl lauciņš, kur izpausties ir medicīnas aprūpe .. bēēēt … paldies, bet mums nevajag mūžīgo dzīvi .. tā jau esam pārāk daudz uz zemeslodes.

  Principā – ja tā kopumā padomā … tad ko mums vēl vajag ? Nu tiešām noderīgu, nevis kārtējo supermazo, superspējīgo izklaides ierīci ?

  Principā – neatteiktos no teleportācijas iespējām … Piemēram, tagad apmeklēt ASV lielo kanjonu ir iezgan laikietilpīgs pašakums.

  Starpplanētu/galaktiku izpēte … ok .. kruta būtu aizjāties uz planētu X pārskatāmā laika periodā … cerēt uz citu ‘dzīvu palnētu’ … varbūt tāda ir .. bet ar to tas atšķirtos no mūsu planētas Zeme ?

  Es jau ļoti priecātos par iespēju apceļot +/- visu mūsu planētu, pirms domāt par iespēju aizkulties uz planētu X 😉 … domāju, ka nav daudz cilvēki, kas to būtu jau izdarījuši.

  1. Pats raksti, ka mums ir pārapdzīvotība. Visuma izpēte un transporta attīstība dotu iespēju kolonizēt citas zemei līdzīgas planētas (par to arī ļoti daudz raksta Sci-Fi, un par to arī mans raksts).

  2. Var uzgooglēt ko ikdienas cilvēkam ir devušas tehnoloģijas, kas nākušas no NASA kosmosa izpētes un apguves. Tas vēl ir papildus iespējai nakotnē kolonizēt un vai iegūt resursus no ārienes. Kas tur varētu būt iespējams? Es ieteiktu palasīt divas CreativeCommons grāmatas – Accelerando un The Rapture of the Nerds. Tas dos kaudzīti ar interesantām idejām. Tāds kā koncentrēts SciFi.

  3. Aigar, protams ir visādas lietas kas nonākušas līdz ikdienai. Bet kur ir lidojošās mašīnas, robots kas pasniedz pusdienas, vai kolonijas citās galaktikās :)? Mūsu roboti knapi māk paiet, labākajā gadījumā grūstās arēnās 🙂

 2. Mans jautājums drīzāk bija … ir izsakāms ar vienu saikli jautājuma izteiksmē – Un?Nu cilvēks aizbrauks uz palnētu X. Sāks dzīvot tur. Un ? Kas no tā mainīsies ? Kam kļūs labāk? Jauni derīgie izrakteņi? Jauni kari. Kam tas viss ir vajadzīgs? Tā pati spēle tikai uz lielāka laukuma.

  Tāpat ir skaidrs, ka visi pasaules iedzīvotāji nekad nebūs laimīgi .. ne morāli, ne materiāli. Vienmēr kāds zags, sitīs. Cits strādās. Citas neko nedarīs …

  Lidojošās mašīnas … tas tiešām ir reālākais ko varam sagaidīt nākotnē.
  Vai es par to priecātos … nu nez … ‘Pa lielam’ tas neko nemainītu.

  1. Kam, Tavuprāt, vispār kaut kas ir vajadzīgs? :)Par tēmu — man šķiet, ka tieši šī te attieksme kā andronam globāli arī ir šīs te nosacītās atpalicības cēlonis… Tas, ka cilvēki visur meklē kaut kādu jēgu, materiālo labumu utt. Zinātne (ja tā to var nosaukt) tagad lielākoties orientēta uz produktu (kas nes maksimālu peļņu), pārējie ierauti kaut kādā bezjēdzīgā ražošanas-patērēšanas cilpā, līdz ar to viss ir, kā ir… Nav jau īsti tādu ģēniju kā Einšteins, Tesla utt., kas ir spējīgi radīt kaut ko pilnīgi “ārpus rāmjiem”. Personīgi ticu, ka iespējams ir pilnīgi VISS, tikai jāpaver klapes vaļā.

 3. Pag pag … bet visu iepriekšējo zinātnieku atklājumi ir rezultējušies ar ko ? … Ar to pašu .. mūsu dzīves līmeņa paaugstināšanos.
  Šobrīd jau ar zinātnieki strādā … hadrona daļiņu paātrinātājs, tad vēl meklē/mēģina pierādīt kaut kādu vēl tur daļiņu eksistenci … lai jau ņemās … bet anyway – gala rezultātā tas būs orientēts atkal uz slinkuma lāpīšanu un izklaidi …
  Un atkal būs tas, ko Normis rakstīja – “komunikācija un izklaides” …
  es jau nesaku, ka neko nevajag domaat .. bet pielietojums ….

  Protams relatīvi šauram cilvēku lokam tas būs “Yeah! We fucking did it!”, bet pārējiem … 🙂

 4. Voila, te nu mēs nonākam pie problēmas cēloņa – “KAS NU KURAM IR LABUMS”. SciFi autori domāja, ka labums būs ceļošana, izpēte, jauni horizonti. Realitātē labums ir sēdēt nekustīgam, lietot komunikāciju ierīci, neredzot kas notiek apkārt (lielisks piemērs, Wall-E multene).
  Par kolonizāciju – mēs esam šeit jau septiņi miljardi. Ja dzīves ilgums attīstītajās valstīs tikai palielināsies, un gudrinieki reklamēs nepieciešamību pēc lielākas dzimstības (savas valodiņas glābšanas dēļ, how funny), mums tiešām būs fiziska nepieciešamība pēc vēl dažām planētām, “dzīves līmeņa paaugstināšanai”, jo te vienkārši pietrūks vietas un resursu.

 5. Teiksim tā … aizkapāt uz citu planētu un sākt tur dzīvot viennozīmīgi būtu exciting! BET … tur notiktu tieši tās pašas labās lietas, kas notiek šeit, bet notiktu arī tieši tās pašas sliktās lietas. Kā jau minēju … tie paši s*di, tikai uz 2x lielāka spēles laukuma …
  Sasniegums būtu , piemēram, panākt, lai nedzimtu bērni ar iedzimtiem defektiem … (nezinu tik sīki, bet tak ir virkne ar slimībām, ar kurām cilvēks piedzimst un visu mūžu ir spiests dzīvot tā un mocīties) … (neveikli uzrakstīju, bet doma skaidra)

 6. Kur problēma – piedirš vienu planētu, pārvācas uz nākamo. Cilvēkam jau tā patīk pēc idejas.
  Man šķiet ka medicīna rietumu valstīs jau ir visai attīstītā līmenī, lai lielāko daļu no atpazīstamajām problēmām varētu noteikt ļoti agrīnā stadijā. Lielākās problēmas ir ar mazattīstītajām valstīm, kur bērni dzimst bez jebkādas iepriekšējas diagnostikas. Tur nekāda medicīnas attīstība nepalīdzēs, jo reāli mēs jau esam noslāņojušies ne sliktāk kā Velsa “Laika mašīnā”.

 7. Es gribētu lai nākotne būtu kā zeitgiest otrās filmas(moving forward) beigas – pasaule bez naudas, bez nepieciešamības strādāt lai izdzīvotu tās būtu tā pat kā “nokāpšana no koka”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.