Notes

E-pastu apakšrakstītāji un galvassāpes

Turpinot tēmu par e-pastu, es vēlējos padalīties savos uzskatos par top-posting vs bottom-posting. Runa ir par to, kur tu e-pastu atbildēs raksti savu tekstu, virs vai zem orģināla. Esmu pamanījis, ka apakšrakstītāji parasti ir linuxoīdi un visādi ekstrēmie datoriķi, kas uzskata, ka cilvēki lasa no augšas uz apakšu, un tapēc jaunākajam tekstam ir jāatrodas apakšā.
Diemžēl šis arguments strādā tikai vienā situācijā – ja lasītājs katru reizi (vai pirmo reizi) pārlasa visu saraksti tās hronoloģiskajā secībā, t.i. dažādās ziņu grupu sarakstēs, kur šie linuxtardi bieži vien arī dzīvo. Piemēram atrod kāds svešs cilvēks šādu saraksti, un tad viņs lasa no augšas uz apakšu. Bet privātas sarakstes šādi nenotiek.

Individuālus e-pastus sūtot starp diviem cilvēkiem, saņēmējs jau zin visu iepriekšējo saraksti, un viņu interesē tikai jaunākais ziņas teksts, tapēc skrollot uz leju ir absolūti nepraktiski (pat ja skrollošanu paveic e-pasta programma, zinot ka jaunākie teksti ir lejā).

Tas viss ir sīkums, ja visas e-pasta programmas standarta variantā liktu tev rakstīt apakšā, un viss būtu pēc vienas sistēmas, gan jau ka nekādas problēmas tas neizraisītu, sarakstes būtu uz leju gluži kā visādi čati un IRCi.

Bet tā nav.

Un kad man raksta linuxoīds, man viņa atbilde ir zem maniem tekstiem, un kad es viņam atbildu, manas atbildes ir virs viņa tekstiem, un beigās (10-20 e-pastus vēlāk) ir tāda putra, ka vairs vispār neko nevar saprast. Tāpēc būtībā es “Quotes” vispār ignorēju, un lasu e-pastus pa vienam, nelasot aiz “>” citētos tekstus.

Šo lietu vajadzētu stingri kontrolēt ar kādu jaunu RFC/ISO standartu. Diemžēl tos kontrolē tie paši, kas par šo tēmu tik ļoti strīdas, un atkal jau ne pie kā neviens nenonāks.

16 Comments on “E-pastu apakšrakstītāji un galvassāpes

 1. Apakšrakstītāji… jā, tie ir “atvērtā koda piekritēji”. Jo, droši vien, lieto Thunderbird, kur tas ir noklusētais iestatījums.

 2. Lietojot gmail, paldies dievam esmu aizmirsis, ko nozīmē termins “epasta programma” un tur nerādās arī citētais teksts. Kad pats rakstu, rakstu virs citētā, vai izdzēšu citēto vispār nah.

 3. Cilvēki lasa no augšas uz apakšu, tāpēc arī epasta sarunai arī viena ēpasta ietvaros vajadzētu būt hronoloģiskā secībā no augšas uz apakšu. Gudrāks e-pasta klients tev noslēps to tekstu, ko tu jau esi redzējis. Gudrāks e-pasta rakstītājs izdzēsīs tekstu, kas nav saistīts ar konkrēto message. Vēl gudrāks sadalīs tavu epastu vairākos gabalos un atbildēs katram atsevišķajam gabalam tieši zem tā. Un tā izveidosies lieliska secība: jautājums un tad atbilde.
  Ja tev tik ļoti patīk top-posting, tad kāpēc tavā blogā posts ir augšā bet komentāri apakšā? Un kāpec jaunākais komentārs ir apakšā? Tu tak saki, ka cilvēki grib to jaunāko lasīt! Tad augšā jābūt jaunakajam komentam, un tavam postam būtu jābūt lapas pašā apakšā!

  Epastā ir divi ļaunumi – top posteri un cilvēki, kas atbildot uz katru ēpastu atstāj visu sarakstes vēsturi. Atbildot uz epastu ir jāapgriež quote līdz jautājumam un tad uz viņu jāatbild. Ja vēstulē ir vairāki atsevišķi jautājumi un atbild top-posteris, tad bieži vien nevar saprast uz kuru jautājumu ko viņš atbild.

 4. Var redzēt ka aigars nelasīja rakstu, fui fui kauns 🙂 jebšu uztvere netiek līdzi? Turklāt minētais holy-grail thunderbirds nedara nevienu no tevis minētajām lietām. Kas tas ir labāks windowsam?

 5. piederot pie topposteriem (jo man interesē vēstule, nevis kāda priekšvēsture a.k.a. jautājums, ko tāpat atceros (jo kāpēc lai es lasītu atbildi uz man nezināmu jautājumu?)), paskatīju viegli pieejamās sistēmas:- Debian/Thunderbird – start my reply bellow the quote
  – Windows/Thunderbird – start my reply bellow the quote

  vēl jau bez above/bellowe ir HTMLs, kas dažiem mailklientiem noklusēti ir atbaidošs

 6. Ja tev tik ļoti patīk top-posting, tad kāpēc tavā blogā posts ir augšā bet komentāri apakšā? Un kāpec jaunākais komentārs ir apakšā? Tu tak saki, ka cilvēki grib to jaunāko lasīt! Tad augšā jābūt jaunakajam komentam, un tavam postam būtu jābūt lapas pašā apakšā!

  Aigars tiešām nelasa rakstu. Normis raksta, ka šāda veida blogos apakšrakstīšana ir atbalstāma, jo lasītājs nezina visu priekšvēsturi un lasa no augšas uz leju.

  Neuzskatu sevi piederīgu nevienam OSa fanu pulkam. Esmu lietojis pietiekamā daudzumā gan windu, gan mac osu gan arī linuxi, bet vēstulēs atbildu augšā. Ciest nevaru, kad jāskrollē lejā viss teksts, lai atrastu, kur man jāsāk lasīt (tas tā, in general, nevajag man stāstīt par klientiem, kas paši atradīs kur jālasa)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.