Notes

Vai e-pasts grasās nomirt?

Esmu Latvju blogosfērā un twitterī manījis dažādas norādes uz tādu kā tuvojošos e-pasta nāvi. Nezinu kur jums tādas dīvainas domas, bet manupārt e-pasts nekur mirt negrasās.
Salīdzinoši ar momentānās ziņošanas sistēmām (Skype, AIM, MSN, pat Wave) e-pastam ir vairākas priekšrocības.

Pirmkārt, e-pasts ir neatkarīgs no platformas. E-pastu var lasīt visdažādājakos veidos, gan izmantojot interneta pārlūku, gan slēdzoties no dažādām programmām izmantojot POP3 vai IMAP.

E-pasts nav atkarīgs arī no interneta pieslēguma – tam vienmēr ir kāds offline režīms, gan POP3 gan IMAP atļauj tavai email programmai ielādēt visas vēstules tavā datorā, un tu vari tās lasīt arī tur kur nav interneta, un pat izmantot šīs vēstules lai tās pārvietotu uz citu e-mail kontu lietojot IMAP, kas savukārt ir nākamais pluss – arhivācija.

Pārvaldīt komunikāciju vēsturi noteikti ir vieglāk e-pasta sistēmās. Man piemēram ir IMAP folderis, kurā glabājas e-pasti jau kopš 2001. gada, neskatoties uz to, ka esmu mainījis gan e-pasta pārlūkprogrammas, gan e-pasta kontus. Nekas nav vienkāršāk, kā ar peli pārvilkt interesējošos pastus uz viena konta, uz cita konta IMAP mapīti.

Dotajā brīdī manā email klientā ir ap 200’000 epasta vēstuļu, nespēju iedomāties kā piemēram Skype varētu pārvaldīt šādu skaitu agrāk notikušu sarunu, it īpaši ņemot vērā, ka daudz no šīm vēstulēm ir saņemtas uz citiem kontiem, citās email progammās.

Es absolūti neesmu pakļauts nedz internetam, nedz kādai konkrētai tehnoloģijai lai man saglabātos šīs vēstules, jo pastāv dažādi universāli failu glabāšanas standarti, kas man ļauj šīs vēstules arhivēt, un vēlāk atkal importēt kādā epasta programmā.

Protams jāatzīst, ka arvien biežāk es izmantoju to pašu Skype lai ātri nodotu īsas ziņas citai personai – tas vienkārši ir ātrāk. Taču ja jānosūta garāks teksts vai ja otrs cilvēks dotajā brīdī nav sasniedzams, tad e-pasts pagaidām nav pārspējams lietošanas ērtumā.

Komentāros aicinu izteikt versijas par to kādas tieši tehnoloģijas visvairāk jūsuprāt pretendē uz epasta aizstāšanu, ņemot vērā arī manis minētos agrumentus.

18 Comments on “Vai e-pasts grasās nomirt?

  1. Man kaut kā nešķiet, ka tuvākajā laikā e-pasts grasītos iznīkt. Kas tad viņu izkonkurēs? Ne jau šie citi servisi. Drīzāk varētu rasties kaut kāds hibrīds, kas apvieno “daudz vienā” un ir spējīgs darboties dažādos veidos/saprasties ar dažādiem protokoliem (~kaut kas Frigveidīgs). Tikai kā un vai tiktu risināta ID dažādība? Tas jau kļūst apnicīgi šobrīd: n-tie account, password un pin code, kas viss jāpatur galvā katru savām vajadzībām.

  2. Tavi argumenti ir aktuāli datoriķiem — informācijas frīkiem, normālam cilvēkam svarīgāk, lai tekstā var iebāzt (mooning) un lai var redzēt, kas ir tiešsaistē un tamlīdzīgi.

  3. Par to, ka e-pasts ir beigta zivs, runāja jau pirms 5 gadiem. Jaunā paaudze lieto IM, sms. Tagad twitter (varbūt). Realitātē biznesā e-pasts ir neaizvietojams rīks un dzīvos ilgi.

  4. piekrītu Mārcim, daļa jaunatnes vispār varētu nespēt uzrakstīt epastu :), jo lieto sms (ko pieauguši cilvēki praktiski nelieto), IM un draugiem.lv vēstules (ko daži pat sauc par epastu!).

  5. Spriežot pēc wave prezentācijas, šī sistēma daudziem cilvēkiem varētu aizstāt e-pastu, taču es neuzskatu, ka e-pasts kā tāds ir izmirstoša suga. Vismaz tuvākajā nākotnē tiešām nē.

  6. Lielākoties ar neizpratni esmu skatījies uz gaļas neēdājiem, bet pēdējā laikā pats samērā bieži esmu aizstājis gaļu ar kaut ko citu, un jāsaka, ka nemaz tik slikti nav. Šobrīd nedomāju, ka es varētu gaļu pārtraukt ēst pilnībā, jo gluži vienkārši man tā garšo (lai gan, kas zina 🙂 ), taču gaļas patēriņa ierobežošana, manuprāt, ir atbalstāma lieta.

  7. neieredzu nenormāli garās “reply to all” sarakstes un ja vēl pa vidu kautko jāatrod. Šausmas. Un tas ir tikai sākums.
    Uzskatu, ka reālākais pretendents ir GoogleWave. Kad būs ārā tad par to pārliecināsimies. Jautājums tikai paliek, kā pārliecināt kādu darba devēju kurš vēljoprojām izmanto pop3 o_O.

  8. nekad neesmu izmantojis reply-to-all, ja ir vajadzīgas diskusijas, tam ir citi risinājumi. tu neesi uzrakstījis nevienu vārdu kapēc google wave kautko dara labāk no tām lietām ko es minēju rakstā. pagaidām google wave ir vaporware plus visai liels haips 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.