Movie

May the force be with you

Star Wars mūsdienās noskatīties nemaz nav tik vienkārši kā jebkuru citu filmu, pat ja tā ir sešās daļās neskaitot animētos starpnotikumus, jo, redzi, George Lukas ir savdabīgs režisors. Viņš filmām pieiet ar sirdi un dvēseli, un katrā no filmu pārizdevumiem (kino, vhs, laserdisc utt) viņš izveic nelielas izmaiņas, dažreiz pat visai lielas izmaiņas, un beigās kamēr mēs nonākam līdz atjaunotajai mūsdienu HDTV versijai, salīdzinoši ar orģinālo Kino variantu, filma jau ir krasi mainījusies.
Tāpēc man nācās veikt nelieli izpēti lai saprastu, kam īsti pakļauties – pjūristu viedoklim, vai George Lukas viedoklim.

George Lukas, kā izrādās, paskaidro šo ņemšanos šādi – Star Wars nekad nav ticis pabeigts. Ja agrāk viņa priekšā stājās dažāda veida ierobežojumi, nauda, laiks, tehnoloģiskās iespējas – tad tagad viņam ir iespēja šos šķēršļus apiet, un izveidot filmu tā, kā viņš sākumā bija iecerējis. Viņš apgalvo, ka ar laiku, sākotnējās versijas tiks uzskatītas par agrīniem uzmetumiem (early draft), un galējais variants vēl iespējams tikai top. To viņš salīdzina ar mākslinieku, kura gleznā līdz šim visi ir ieskatījušies pār viņa plecu, kamēr tā top. Interesanti, ka Blu-Ray variantā šīs filmas joprojām nav iznākušas, un runā, ka Lukass esot pat teicis ka viņš vecās filmas nepārizdos uz Blu-Ray kamēr nebūs pieejamas tehnoloģijas kas ļautu viņam viest izmaiņas kādas viņs ir iecerējis. Interesanti kādas tās ir?

Beigās autoram arī noticēju, jo godīgi sakot man ir vienalga ko tie trakie fani domā. Jāskatās kā autors ir paredzējis.

Filma kopumā man ļoti patika, ar visu to ka tas ir žanrs ko ikdienā “nelietoju”. Protams, ar netrennētu aci un nepareizu noskaņojumu skatoties, filma var šķist naiva, sasteigta un nerealistiska lērumā aspektu, bet tā to nedrīkst uztvert. Tāpat kā mēs neskatamies Disneja multenes, ieplēšot acis par neiespējami runājošajām pelēm, tā Star Wars nedrīkst skatīties piekasoties visādiem sīkumiem, kurus gan bez šaubām tāpat jebkurš īstens Star Wars fans atspēkos trīs sekundēs.

Versija kuru mēs skatījāmies bija fantastiski atjaunota ar naža asmeņa cienīgi asu attēlu un lielisku detalizāciju, visā savā High Definition burvībā, neskatoties uz to ka pirmā ceturtā daļa ir 1977. gada (kas arī jāņem vērā domājot par tehniskajām iespējām tajos laikos).

Tāpat uzreiz jāpiemin, ka skatīties šo filmu laikam tomēr ir iespējams tikai mūsu pasaules hronoloģiskā secībā t.i. IV, V, VI, I, II, III jo dažas lietas skaidras ir tikai ja ir redzētas “vecās” filmas. Vismaz pirmreizējai skatīšanai noteikti iesaku ievērot pareizo secību.

Jāsaka, ka mani ne īpaši pārliecināja Anakina motivācija trešajā daļā darīt to, ko viņs izdarīja, manuprāt notikumiem vajadzēja risināties citādā secībā lai tas būtu kaut cik pārliecinoši – zinātāji sapratīs, uz ko es tēmēju, citiem nevēlos sabojāt skatīšanos.

Sižets vecajās filmās likās nedaudz saraustīts, neskatoties uz tā jau pieklājīgo garumu, bet tas ir piedodami, kopumā filma tāpat neiegrimst nekādā diži sarežģītā sižetu labirintā, un beigās atbild uz visiem vajadzīgajiem jautājumiem.

Vispār, pateicoties Lukasa nelielajiem labojumiem, filma izmet lielisku loku un trešā daļa pievienojas ceturtajai tieši tur kur tam bija jānotiek. Milzīgs trīsdesmit gadu projekts, cepuri nost, par pacietību vien.

8 Comments on “May the force be with you

  1. Nebūtu pareizi skatīties 1/2/3/4/5/6? Sanāk to pašu LotR ar jau varētu, teiksim skatīties 1/2/3 un tad lasīt “hobbit”, un viss būs skaidrs, taču pareizi būtu taču sākt ar to hobbitu!

  2. nu es jau teicu, ka skatos kā režisors paredzējis, un kā vairums to darīja gaidot filmas kinoteātros.
    skatoties šādi man bija vairāki tādi atklāsmes brīži piemēram, skat, tas taču anakins! un pārsteigums ar Leia arī bija tāds kā nākas, citādi skatoties I,II,III vispirms izpaliek tie sižetiskie pārsteigumi vēlākās daļās.

  3. Interesanti būtu redzēt tos animētos starp-somethin’somethin’. Arī es pie StarWars’istiem pieskaitu sevi, lai gan pēdējās nedēļās krāpju Lūkasu ar StarTrek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.