Home - Latvia - Politics

Krīze “kicks in”

Šodien izlasīju vienu dziļi ‘aizkustinošu’ ziņu portālā DB.lv, atļaušos citēt šo absurdu:

” .. vairāki tūkstoši kredītņēmēju, kuri aizdevumi noformējuši Aizkraukles bankā, saņēmuši vēstuli no bankas, kurā pieprasīti vairāki dokumenti – izziņas par ģimenes finanšu stāvokli, pārskats par kredīta izlietojumu utt..

.. Klienti tiek arī informēti, ka turpmāk maksa par konta apkalpošanu būs pieci lati mēnesī, no kuras gan varot izvairīties, noslēdzot papildu vienošanos par speciālo kontu. “Taču, kad kredītmenedžere man pa epastu aizsūtīja šīs vienošanās tekstu, kļuva skaidrs, ka tas patiesībā ir principiāli jauns kredītlīgums ar būtiski sliktākiem nosacījumiem man kā klientam,” stāstījis kāds bankas klients.

Piedāvātā vienošanās konkrētā klienta gadījumā paredz samazināt kredīta atmaksas termiņu par 25 gadiem (!), saglabājot gan iepriekš noteikto maksājumu grafiku, skaidro diena.lv.

Nākuši klāt arī papildu nosacījumi attiecībā uz likmes noteikšanu: piemēram, bankai ir tiesības bāzes likmi aizstāt ar kādu “bankas naudas cenas indeksu”, kā arī vienpusēji paaugstināt procentu likmi par 2% (!!!) .. “

Mūsu kredīts gan nav ņemts AB.lv, bet nu lieki cerēt ka šī būs vienīgā banka, kas vēlēsies uz klientu rēķina papildus nopelnīt grūtajos apstākļos. It kā tas nebūtu viņa biznesa stūrakmens un pamata mērķis.

Papildus tam, esmu dzirdējis, ka arī citas bankas sāk sūtīt klientiem vēstules par to, ka, piemēram kontā nepietiek līdzekļu _nākamā_ kredīta maksājuma segšanai, par to, ka nāksies meklēt papildus ķīlu, jo šobrīdējās ķīlas vērtība ir kritusies, un pat arī par to ka tiešām tiek mainīta bāzes likme. Man bāzes likme ir 0.8%, bet cik esmu dzirdējis, šobrīd tās default svārstās starp 2 un 5 %, kas ir nesamērīgi daudz pēc jebkādiem standartiem.

Saistībā ar šiem jaunumiem, esam nolēmuši savus uzkrājumus nevis izlietot tādu vai šādu māsterplānu realizēšanai, bet pasīvajai tehnikai – kredīta priekšlaicīgai atmaksai.

Caveat emptor! Arī jūs es lūdzu paredzēt problēmas laicīgi, un sākt sekot ienākumiem, jo ne vienmēr tieši no jums ir atkarīgs potenciāls jūsu bankrots 🙂

12 Comments on “Krīze “kicks in”

  1. Vismaz kas pozitīvs – jaunāka ziņa:
    “Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) divu nedēļu laikā izvērtēs Aizkraukles banks rīcību, pieprasot klientiem papildus prasības un mainot līgumu nosacījumus, kā arī lems par tās atbildību”

  2. Vēl jaunumi: “.. cilvēki nesaprot, ka ķīlas vērtība ir nokritusies, un, nespējot atdod kredītu, banka atņems ne tikai ķīlu, bet vērsīsies arī pret ģimenes mantu un galvotāja mantu. «Cilvēkiem netika izskaidrots, ka ķīlas vērtība var kristies un banka vērsīsies pret visu mantu,» atzīmēja A.Gorenko, vēršot uzmanību, ka mūsu likumdošana atļauj bankām neriskēt ne ar ko, bet citur Eiropas Savienībā tādas prasības nav noteiktas. .. “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.