Technology

Dators

Steve Wozniak gan ir viens īsti talantīgs cilvēks. Ko es iepriekš nezināju ir cik lietas viņš reāli ir izgudrojis – piemēram dators ar klaviatūru, dators ar ekrānu, ekrāns ar krāsām, pesonālais dators kam ir diskešu iekārta utt. Patiesībā Wozniak strādājot kopā ar otru talantīgu cilvēku – Steve Jobs – kopā aizdomājās līdz lietām, kuras toreizējiem gigantiem IBM un HP likās smieklīgas. Kam parastiem cilvēkiem dators? Un kam datoram ekrānu? Kopā dibinot Apple viņi radīja arī pirmo datoru kuram bija grafiskais interfeiss, logi, ikonas, menu un pele. Arī pele pirmajam bija tieši Apple radītajam datoram. Taisnība protams ka grafiskā interfeisa un peles idejas nebija viņu – bet gan Xerox, kurš abas idejas uzskatot par neveiksmīgām atļāva šiem abiem tās paņemt un uzlabot. Xerox vairāk bija idejas autors, bet Apple radīja datoru kādu mēs to pazīstam šodien – Ekrāns, kaste, klaviatūra, pele, grafiskais interfeiss – visas no šīm lietām iepriekš neeksistēja! Un galvenais ka šīs idejas tika noraidītas kā muļķīgas. Par laimi Apple protams. Tas viss notika septiņdesmito pašā sākumā un bez Apple citu datoru vienkārši vēl nebija (ja neskaita dažus neveiksmīgus pakaļdarinājumus kā daži Commodore modeļi un kautkāds smieklīgs Altair kam nebija nekāda potenciāla jau kopš sākuma)! Protams IBM bija lielās – tonnu sverošās kompjūter iekārtas ko izmantoja visādas lielas korporācijas konkrētiem aprēķiniem, bet tas jau nebija nekāds PC. Tur datus ievadīja iebarojot perfokartes, un rezultātus nolasot no mirgojošām lampiņām.
(Paskaidrojumam – pirms Apple datora ražošanas uzsākšanas Steve Wozniak piedāvāja dažas no idejām savam darba devējam HP, kurš ar smaidu atdeva viņam tās atpakaļ, atbrīvojot ceļu tam, kas vēlāk kļuva par lielāko datoru ražotāju pasaulē un uzsāka PC revolūciju. Par nelaimi – kamēr Apple bija straujāk augošā kompānija valstī, neliela dažu cilvēku firmiņa (Microsoft) ar Bill Gates priekšgalā (kurš tolaik izcēlās ar kādas BASIC versijas kādu uzlabojumu) – izdomāja nozagt lielu daļu grafiskā interfeisa ideju un radīja DOS un pēc tam Windows, kuru licenzēja IBM (kurš uz to laiku bija sapratis kas notiek). Otrā neveiksme bija Steve Wozniak aiziešana no Apple personīgu iemeslu dēļ, un Steve Jobs atlaišana (to izdarīja viņa paša ievēlētais direktors). Tas Apple nometa no virsotnes uz vairākiem gadiem, jo bez inovatīvajiem vadītājiem un dibinātājiem Apple gandrīz bankrotēja deviņesmitajos, līdz 1997. gadā Steve Jobs atgriezās Apple kā direktors, un kopš tā Apple ir sācis celt atpakaļ līmenī – nu mums ir iPod, iMac un visādi citi produkti, bet … pa to laiku ir uzradušās daudzas jaunas kompānijas, un Apple neklājas viegli atgūt tirgu, lai gan tas notiek straujāk nekā varētu cerēt).

22 Comments on “Dators

  1. macos nevar uzinstaleet uz cita hardware, lidz ar to nesalidzinaas. hardware tirguu – nu kas ir hardware. asembleetie datori – DELL jau ir apsteigti (amerika, skatoties akciju cenas).

  2. Es šajā tēmā orientējos tikai tik daudz, cik no “Pirates of Silicon Valley”. Jautājums – Noru arī piespiedi šo filmu skatīties? 🙂 Bet zini, savā ziņā Geitss ir krutāks par viņiem visiem: reāli ņemot, viņš bija diezgan viduvējs programmētājs, nav apveltīts ar sevišķu harismu, vienmēr ir bijis tāds tipisks datorisks geek (atšķirībā no daudz “krutākā” Džobsa), bet tas, ko viņš sasniedza, ir vienkārši pārsteidzoši. Turklāt vienlaikus ar kļūšanu par pasaules bagātāko cilvēku, viņš arī pats ir kļuvis par diezgan lielu slavenību. Tomēr ir tā, ka Jobbs ir celebrity tikai “alternatīvo profiņu” acīs, kamēr Geitsu zina visi un viņš ir varētu teikt, ka “ikona” datoru pasaulē.

  3. Nu, es jau paskaidroju kaapec taa notika, un njemot veraa ka ar sho lietu njeemaas preciizi divas kompaanijas, no kuraam viena `nomira` lidz veselam 1997 gadam … protams ka taads outcome.
    Skatijamies ar Noru un Buu

  4. Noskatiijos par tiem silikona ielejas piraatiem. Patieshaam lieliska filma. Arii es nezinaaju kaa tad bija iisteniibaa. Un arii ticu, ka Bils bija taads njerga kaadu vinju tur filmaa atteeloja… 😉 Veel zjeel par to faktu, ka puse Apple akciju pieder MS, laikam tas notika tajos 90tajos, kad Apple gandriiz aizgaaja pa burbuli. Tagad esmu Apple fans! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.